avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Activitate Astera_S

Activitate Astera_S

Va multumesc pentru raspunsuri > nu intra in discutie prestatia compensatorie pentru ca nu avem 20 de ani de casatorie, insa inteleg, ca as putea sa recurg la prevederile art 388.
Pot sa solicit despagubiri intr-o actiune de divort ce are ca motivatie adulterul/infidelitatea :(( ? Cat este cuantumul minim sau maxim pe care as putea sa il cer cu titlu de despagubiri? Cum apreciaza instanta?
Va multumesc
As avea mare nevoie de un model pentru o cerere de recurs la o hotarare de dizolvare pentru o actiune ce a fost inaintata de registrul comertului la Tribunal-Sectia Comerciala, pentru sediu expirat. In realitate societatea noastra are toate prelungirile de sediu insa nu le am depus la registru. Nu stiu cum as putea sa motivez recursul "de drept" mai ales ca am inteles ca s-a modificat si legislatia cu noile coduri. Am gasit niste modele pe net insa nu stiu cum ar trebui sa le adaptez pe articole de lege. Ma gandesc ca la- in fapt- spun ca societatea a desfasurat activitate continua si legala,anexez si actele aditionale de prelungire a sediului si facturile lunare de achitare a chiriei. Astept orice idei. Va multumesc