avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate GABRIELA_IONESCU

Activitate GABRIELA_IONESCU

Multumesc frumos. Deci se calculeaza nu pana se intra in prenatal ci pana se termina postnatalul. Ma bucur mult ca m-ati informat ca de cateva zile tot incerc sa aflu de la angajator acest lucru si se pare ca nu au inca un raspuns pentru mine. Unde as putea citi despre modul de calcul al acestui aspect?

O zi placuta!
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu o mare nelamurire legata de calcularea concediului de odihna pe anul 2013. Eu sunt insarcinata si urmeaza sa imi iau prenatalul incepand cu data de 25 februarie 2013, data posibila a nasterii e 28 aprilie 2013 iar postnatalul s-ar termina pe 30 iunie (63 zile inainte de DPN si 63 zile dupa). Eu conform CIM am dreptul anual la 21 zile de concediu de odihna. De anul trecut mai am restanta 5 zile de concediu. Cate zile de concediu am dreptul anul acesta in functie de informatiile respective pe care le-am specificat?

Multumesc frumos!

O zi buna!
Va multumesc foarte mult. Ma bucur nespus ca am gasit raspunsul la dumneavoastra. Acum am realizat si am citit corect.

O seara buna.
Nu sunt insarcinata acum. Am spus o ipoteza. Deci daca raman in lunile urmatoare sa zicem pana la sfarsitul anului si mie contractul imi expira in aprilie e de rau ca ei probabil nu imi vor prelungi contractul si oricum eu nu pot intra atat de repede in concediu crestere copil deoarece ar urma sa nasc ipotetic la anul, dupa luna in care ar trebui sa mi se decida "soarta". Este foarte ciudat... cum suntem manipulati de altii... Pentru moment mi-a pierit cheful de a-mi mai dori ceva...

Va multumesc foarte mult.
Buna seara,
Am si eu o mare rugaminte legata de contractul meu individual de munca pe perioada determinata. Am fost angajata pe o perioada de 1 an de zile la angajatorul X ( luna august 2010), mi-a expirat in august 2011 contractul si mi-a fost prelungit cu inca 8 luni tot pe perioada determinata, am actul aditional in care este mentionat "pana la revenirea titularei din CIC". Eu sunt in locul unui coleg care a fost avansat pe alt post si se afla si el la randul lui pe perioada determinata deoarece persoana in locul careia se afla e in concediu crestere copil, deci, logic si eu sunt pe determinata urmand ca acesta (dupa terminarea celor opt luni ale mele) sa se intoarca pe postul meu...(sau nu). Problema este urmatoarea: ce se intampla daca mie in aprilie 2012 imi expira contractul si eu vreau sa fac un copil si raman insarcinata in noiembrie sau decembrie acum? Ma dau afara? Mai imi prelungesc contractul de munca? Mai pot eneficia daca ma dau afara de ind cr copil daca mi se intrerupe ctr de munca? Cum sa procedez deoarece imi doresc sa fac un copil cat de repede?

Multumesc foarte mult pentru ajutor!
Cu respect,
Gabriela