Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CALCULAREA CONCEDIULUI DE ODIHNA 2013 IN SARCINA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CALCULAREA CONCEDIULUI DE ODIHNA 2013 IN SARCINA

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu o mare nelamurire legata de calcularea concediului de odihna pe anul 2013. Eu sunt insarcinata si urmeaza sa imi iau prenatalul incepand cu data de 25 februarie 2013, data posibila a nasterii e 28 aprilie 2013 iar postnatalul s-ar termina pe 30 iunie (63 zile inainte de DPN si 63 zile dupa). Eu conform CIM am dreptul anual la 21 zile de concediu de odihna. De anul trecut mai am restanta 5 zile de concediu. Cate zile de concediu am dreptul anul acesta in functie de informatiile respective pe care le-am specificat?

Multumesc frumos!

O zi buna!
Din calculul meu reiese ca pana la data de 30.06.2013 , aveti de luat 16 zile lucratoare de CO (5 de anult trecut si 11 de anul acesta) ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos. Deci se calculeaza nu pana se intra in prenatal ci pana se termina postnatalul. Ma bucur mult ca m-ati informat ca de cateva zile tot incerc sa aflu de la angajator acest lucru si se pare ca nu au inca un raspuns pentru mine. Unde as putea citi despre modul de calcul al acestui aspect?

O zi placuta!
Sunt multe aspecte pe care le-am luat in calcul , pe care le puteti citi aici:
[ link extern ]