Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Numar zile concediu odihna dupa modificarea legii 12
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Numar zile concediu odihna dupa modificarea legii 12

Am revenit la munca in luna aprilie 2015 dupa terminarea CIC. Am auzit diferite versiuni ale numarului zilelor de odihna care se acorda dupa actualizarea legii.
Una dintre variante ar fi ca o sa primesc si zile de concediu de odihna aferente concediului de maternitate, luat in anul 2013.
Actualizarile legii se aplica retroactiv?
La cate zile de concediu de odihna am dreptul in acest an - 2015?
Multumesc
A. Legea nr.12/2015 nu are efect retroactiv.
Asadar, noile modificari aduse Codului Muncii prin Legea 12/2015 sunt aplicabile numai situatiilor care apar de la intrarea acestora in vigoare.

B. Perioada anterioara datei de intrare a Legii nr.12/2015 se ia in condiderare la calculul concediului de odihna, nu ca urmare a intrarii in vigoare a Legii nr.12/2015, ci ca urmare a faptului ca , Curtea Europeana de Justitie, printr-o hotarare preliminara pronuntata la data de 20 ianuarie 2009, interpretand dispozitiile art. 7 din Directiva 2003/88, a declarat urmatoarele:
1) Articolul 7 alineatul (1) din Directiva 2003/88/CE a Parlamentului European si a Consiliului din 4 noiembrie 2003 privind anumite aspecte ale organizarii timpului de lucru trebuie interpretat in sensul ca nu se opune unor dispozitii sau unor practici nationale potrivit carora un lucrator aflat in concediu medical nu are dreptul la un concediu anual platit efectuat intr o perioada de concediu medical.

2) Articolul 7 alineatul (1) din Directiva 2003/88 trebuie interpretat in sensul ca se opune unor dispozitii sau unor practici nationale care prevad ca dreptul la concediul anual platit se stinge la expirarea perioadei de referinta si/sau a unei perioade de report stabilite de dreptul national chiar si in cazul in care lucratorul s a aflat in concediu medical in toata perioada de referinta sau intr o parte din aceasta si incapacitatea sa de munca a continuat pana la incetarea raportului sau de munca, motiv pentru care nu a putut sa isi exercite dreptul la concediul anual platit.

3) Articolul 7 alineatul (2) din Directiva 2003/88 trebuie interpretat in sensul ca se opune unor dispozitii sau unor practici nationale care prevad ca, la incetarea raportului de munca, nu se acorda nicio indemnizatie pentru concediul anual platit neefectuat lucratorului care s a aflat in concediu medical in toata perioada de referinta sau intr o parte din aceasta si/sau in toata perioada de report sau intr o parte din aceasta, motiv pentru care nu a putut sa isi exercite dreptul la concediul anual platit. Pentru calculul indemnizatiei mentionate, remuneratia obisnuita a lucratorului, care este cea care trebuie mentinuta in perioada de repaus ce corespunde concediului anual platit, este de asemenea determinanta.
[ link extern ]

C. Care este data intrarii in CCC, cate zile de CO aveti mentionate in c.i.m.,si care este data revenirii din CCC?

buna ziua, situatia e de fapt mai complexa. Asa ca v-o descriu in continuare:

In februarie 2011 am luat concediu de odihna aferente primelor 2 luni (ian si febr) de 3 zile. Apoi am intrat in concediul de maternitate, prenatal. Am nascut in aprilie 2011. Dupa terminarea concediului de maternitate, postnatal, am intrat in CCC 1.

In aprilie 2013 cand trebuia sa revin la servici am revenit direct in concediu prenatal o luna, am nascut in mai 2013, apoi am luat restul de postnatal si apoi CCC 2.

Nu am beneficiat de concediu de odihna in anul 2015.

In contractul colectiv de munca sunt mentionate 23 de zile de concediu.

La cate zile de concediu de odihna am dreptul, avand in vedere ca nu am putut beneficia de zilele aferente concediilor de maternitate in anii trecuti, 2011 si 2013?
Care este data cand ati intrat in primul CCC?
21.06.2011 primul CCC pe o perioada de 2 ani
undeva in 08.2013 al doilea CCC pe perioada de 2 ani
17.04.2015 reluare activiate la firma
pentru 2011 aveti dreptul la CO aferent perioadei 01.01.2011 - 21.06.2011

pentru 2013 aveti dreptul la CO aferent perioadei mai - august

pentru 2015 aveti dreptul la CO aferent perioadei 17.04.2015 si pana in prezent.

Calculul se poate face astfel:
23 zile : 12 luni = 1,92 zile lucratoare/luna = 0.064 zile lucratoare/zi

2011 - 1.92 x 5 luni + 21 zile x 0.064 = aprox.11 zile lucratoare de CO

si asa puteti face prntru fiecare an mentionat de mine .