Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Numar zile concediu odihna dupa modificarea legii 12
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Numar zile concediu odihna dupa modificarea legii 12

Am revenit la munca in luna aprilie 2015 dupa terminarea CIC. Am auzit diferite versiuni ale numarului zilelor de odihna care se acorda dupa actualizarea legii.
Una dintre variante ar fi ca o sa primesc si zile de concediu de odihna aferente concediului de maternitate, luat in anul 2013.
Actualizarile legii se aplica retroactiv?
La cate zile de concediu de odihna am dreptul in acest an - 2015?
Multumesc
buna ziua
am discutat cu cei de resurse umane si au zis de art 145 al 6 din codul muncii.

(6) Salariatul are dreptul la concediu de odihna anual si in situatia in care incapacitatea temporara de munca se mentine, in conditiile legii, pe intreaga perioada a unui an calendaristic, angajatorul fiind obligat sa acorde concediul de odihna anual intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care acesta s-a aflat in concediu medical.

ce sa inteleg de aici?
Art.145 alin.6 C.mun. nu are efecte retroactiv , modificarea a fost introdusa in Codul Muncii prin Legea nr.12/2015.