avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Numar zile concediu odihna dupa modificarea legii 12
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Numar zile concediu odihna dupa modificarea legii 12

Am revenit la munca in luna aprilie 2015 dupa terminarea CIC. Am auzit diferite versiuni ale numarului zilelor de odihna care se acorda dupa actualizarea legii.
Una dintre variante ar fi ca o sa primesc si zile de concediu de odihna aferente concediului de maternitate, luat in anul 2013.
Actualizarile legii se aplica retroactiv?
La cate zile de concediu de odihna am dreptul in acest an - 2015?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:48, 6 Iulie 2015
buna ziua
am discutat cu cei de resurse umane si au zis de art 145 al 6 din codul muncii.

(6) Salariatul are dreptul la concediu de odihna anual si in situatia in care incapacitatea temporara de munca se mentine, in conditiile legii, pe intreaga perioada a unui an calendaristic, angajatorul fiind obligat sa acorde concediul de odihna anual intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care acesta s-a aflat in concediu medical.

ce sa inteleg de aici?
Art.145 alin.6 C.mun. nu are efecte retroactiv , modificarea a fost introdusa in Codul Muncii prin Legea nr.12/2015.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 12/2015 narcisa1985 narcisa1985 Buna ziua ! Sunt profesor titular in cadrul unei scoli gimnaziale. Momentan, pana in aprilie 2016, sunt in CIC. In anul scolar 2013-2014, situatia mea ... (vezi toată discuția)
Zile concediu odihna dupa concediu maternitate bandreia bandreia Buna ziua.Am nascut in septembrie 2014 si am fost in concediu de maternitate (cele 126 de zile) pana in decembrie 2014. Acum sunt in concediu de ingrijre ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna cristinaduca84 cristinaduca84 Buna ziua, Incepand cu anul 2013 , din luna iulie pana in anul 2014, luna aprilie, am fost in concediu medical si concediu de maternitate. Conform art.145 ... (vezi toată discuția)