avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate julylaure75

Activitate julylaure75

Discuție sold credit
Buna seara. Ati putea sa ma lamuriti intr-o problema? Am un credit bancar ipotecar si doresc rambursarea integrala anticipata a creditului. Am obtinut acordul bancii in acest sens. Eu am achitat inclusiv rata pe luna decembrie, care este scadenta la 15.12.2011, rata fiind achitata inca din data de 20 octombrie. Problema e ca, dandu-mi acordul de vanzare, banca mi-a trimis si sumele pe care le mai am de plata pana la scadenta finala si mi-au luat in calcul soldul existent la data de 09.12.2011, adica azi, cand am primit acordul de rambursare anticipata, care de fapt este soldul din data de 15.12.2011 (repet, rata pe decembrie este achitata deja), la care au adaugat si o dobanda acumulata, desi rata aferenta lunii decembrie este achitata, si inca o dobanda care creste zilnic, intr-un anumit cuantum, care nu stiu exact ce reprezinta si de ce intra in acest calcul. As fi vrut sa va intreb, din moment ce este achitata inclusiv luna decembrie, inainte de scadneta lunara, la 15.12.2011, nu trebuia sa mi se ia in calcul soldul de la data de 15.01.2012, adica cel in functie de care voi achita rata in luna ianuarie? si fiind achitata rata la zi, pana la data de 15.12.2012, ce dobanda mai curge, stiut fiind ca dobanda este accesorie unui debit? Care este calculul corect? Multumesc.
Buna ziua. Ati putea sa-mi spuneti unde s-ar putea schimba o suma de aproximativ 80000 euro in franci elvetieni, in afara de [EDITAT]? Cursul lor intern si paritatea EUR/CHF sunt ridicate, comparativ cu BNR. Multumesc.
Buna ziua.As dori sa intreb daca un magistrat poate participa la o licitatie publica in vederea cumpararii unui bun din averea unui debitor, in procedura lichidarii averii debitorului, fata de interdictia de vanzare (fata de magistratii din circumscriptia Curtii de Apel) mentionata de Codul civil, privind drepturile litigioase. Mentionez ca magistratul nu activeaza la instanta la care s-a deschis procedura insolventei, ci la o instanta inferioara. Multumesc.
Buna ziua. As dori sa intreb, cum trebuie sa procedez pentru a se inchide ghena de gunoi din bloc? Locuiesc intr-un bloc cu 10 nivele care are ghena de gunoi la subsol, si de ceva timp suntem invadati de sobolani, purici, gandaci de tot soiul. Am discutat cu administratorul sa facem demersuri pentru inchiderea acesteia, dar cum este un bloc de pensionari, majoritatea nu sunt de acord cu acest lucru. Insa, sunt locatari care au copii mici, iar mizeria pe care o presupune si pe care o impune, de altfel, existenta gunoiului la subsolul blocului, cu tot arsenalul de animale si insecte, ne pune in pericol sanatatea la toti, fiind deja neputinciosi si disperati in fata invaziei acestora, cu toate deratizarile si dezinsectiile care s-au facut in bloc. Mentionez ca exista ghena de gunoi special amenajata la 20 m de iesirea din bloc. Ce procedee exista in aceasta situatie, daca pensionarii din bloc nu sunt de acord si nu se poate lua o hotarare in acest sens de catre Asociatia de proprietari? ma pot adresa DSP sa ia masuri? sau cum tb sa procedez? Multumesc, Loreley.