avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1006 soluții astăzi
Forum Activitate gxgfel

Activitate gxgfel

Iata mai jos interpretarea politiei. Informatia postata de popgrigore19... este gresita, in sensul ca obligativitatea echiparii autoturismelor cu anvelope de iarna nu este incadrata in timp ci depinde de existenta conditiilor meteo neprielnice, polei, zapada etc.
www.avocatnet.ro/content/art...
Mă gândesc dacă se poate “jongla” în instanţă. Până una-alta, aceasta este definiţia pentru anvelope de iarnă, cele omologate conform 92/23/CE iar nu cele definite conform 92/23/CE. Iar 92/23/CE prevede explicit ce presupune omologarea şi descrie acest proces.
OG5/2011defineste anvelopele de iarna ca fiind acele anvelope omologate conform Directivei 92/23/CE a Consiliului din 31 martie 1992. Intrebarea mea este, daca voi circula pe drumuri acoperite cu zapada cu anvelope omologate conform Directivei 92/23/CE a Consiliului din 31 martie 1992, dar aceste anvelope sunt pentru drum normal, respectiv de vara, voi fi amendat? Sau altfel, pneurile mele, care sunt pneuri normale (pentru vara), sunt, conform definitiei din OG5/2011, anvelope de iarna? pentru ca sunt omologate conform 92/23/CE !!!