Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... definirea anvelopelor de iarna conform OG5/2011
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

definirea anvelopelor de iarna conform OG5/2011

OG5/2011defineste anvelopele de iarna ca fiind acele anvelope omologate conform Directivei 92/23/CE a Consiliului din 31 martie 1992. Intrebarea mea este, daca voi circula pe drumuri acoperite cu zapada cu anvelope omologate conform Directivei 92/23/CE a Consiliului din 31 martie 1992, dar aceste anvelope sunt pentru drum normal, respectiv de vara, voi fi amendat? Sau altfel, pneurile mele, care sunt pneuri normale (pentru vara), sunt, conform definitiei din OG5/2011, anvelope de iarna? pentru ca sunt omologate conform 92/23/CE !!!
Dumneavoastra incercati sa "jonglati" cu termenii.Se recomanda sa consultati acea Directiva din 1992 care s-ar putea sa faca referire atat la anvelope de vara cat si la cele de iarna ori,macar sa le defineasca pe cele de iarna.
Un lucru este cert,ar fi in interesul si pentru propria siguranta sa utilizati anvelope de iarna.
ContSters145448, utilizator
Majoritatea statelor din Europa definesc ca fiind anvelope de iarnaƒ cele care poartaƒ inscriptia cu M+S sau M.S sau M&S, avand in vedere si Regulamentul CEE-ONU nr. 30 intrat in vigoare la 10 noiembrie 2007.
Mă gândesc dacă se poate “jongla” în instanţă. Până una-alta, aceasta este definiţia pentru anvelope de iarnă, cele omologate conform 92/23/CE iar nu cele definite conform 92/23/CE. Iar 92/23/CE prevede explicit ce presupune omologarea şi descrie acest proces.