Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... anvelope iarna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

anvelope iarna

nicaieri n-am gasit publicata oug privind anvelopele de iarna, nici macar numarul ei, ca s-o pot cauta mai bine. cred ca de-aia nu se respecta legile in tara asta, pentru ca nu se cunosc decat de avocati !
Obligativitatea echiparii autovehicolelor cu anvelope de iarna a fost stabilita prin OG nr.5/2011,publicata in Monitorul Oficial al Romaniei,Partea I,nr.80/31.01.2011,aprobata prin Legea nr.161/2011,publicata in M.O. nr.503 din 14 iulie 2011.
ContSters145448, utilizator
Ce trebuie sa stiti e ca au aparut si norme de aplicare ca deh (ce ar fi o lege fara) si ca singurele anvelope permise sunt cele inscriptionate cu indicativul : SM, S.M. sau S & M (S -snow, M -mud). Anvelopele All season nu sunt considerate "de iarna". Atentie ce cumparati.
dar este obligatoriu si in oras
eu am vazut la carrefour un anunt mare in care scrie ca si anvelopele all season sunt considerate anvelope de iarna. in textul og 5/2011 nu scrie absolut nimic de asta, si nici de faptul ca sunt obligatorii si in oras ! vedeti ca legile nu sunt clare deloc ?
mirceaione, utilizator
unde scrie asta ?