avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 331 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... anvelope iarna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

anvelope iarna

nicaieri n-am gasit publicata oug privind anvelopele de iarna, nici macar numarul ei, ca s-o pot cauta mai bine. cred ca de-aia nu se respecta legile in tara asta, pentru ca nu se cunosc decat de avocati !
Cel mai recent răspuns: ArABela44 , utilizator 09:22, 11 Octombrie 2011
Obligativitatea echiparii autovehicolelor cu anvelope de iarna a fost stabilita prin OG nr.5/2011,publicata in Monitorul Oficial al Romaniei,Partea I,nr.80/31.01.2011,aprobata prin Legea nr.161/2011,publicata in M.O. nr.503 din 14 iulie 2011.
Ultima modificare: Duminică, 9 Octombrie 2011
ContSters145448, utilizator
Ce trebuie sa stiti e ca au aparut si norme de aplicare ca deh (ce ar fi o lege fara) si ca singurele anvelope permise sunt cele inscriptionate cu indicativul : SM, S.M. sau S & M (S -snow, M -mud). Anvelopele All season nu sunt considerate "de iarna". Atentie ce cumparati.
dar este obligatoriu si in oras
eu am vazut la carrefour un anunt mare in care scrie ca si anvelopele all season sunt considerate anvelope de iarna. in textul og 5/2011 nu scrie absolut nimic de asta, si nici de faptul ca sunt obligatorii si in oras ! vedeti ca legile nu sunt clare deloc ?
Ultima modificare: Duminică, 9 Octombrie 2011
mirceaione, utilizator
unde scrie asta ?

Alte discuții în legătură

Conform noii oug pot fi folosite anvelopele all season? adela05 adela05 Stiu ca s-a introdus obligativitatea dotarii masinilor cu anvelope de iarna. Vreau sa stiu daca putem folosi si anvelope all season. Ma puteti ajuta cu un art ... (vezi toată discuția)
Anvelope all season anonim1607 anonim1607 Buna ziua! Din OG 5/2011 reiese obligativitatea echiparii autovehiculelor in perioada 01.10-31.03 cu anvelope de iarna. Nu se spune nimic de cele all season. ... (vezi toată discuția)
Cauciucuri de iarna? sarsyn2o sarsyn2o Buna ziua, as vrea sa stiu daca e legal sa iti de-a politia amenda conform acestei legi? avand in vedere ca in textul de lege pe care l-am citit aici se ... (vezi toată discuția)