avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters225225

Activitate ContSters225225

Răspuns la discuția restanta la un credit ipotecar
Multumesc pentru raspuns
Aveti dreptate doar ca in contract nu se dau detalii despre procedura de refinantare sau in caz extrem de executare se spune doar ca banca aredreptul sa ma considere oricand rauplatnic si sa actioneze in consecinta fara alte specificatii. Eu ma aflu in imposibilitatea de plata a ratei am facut si alte imprumuturi ca sa o pot achita, mi se pare aberant ca atata timp cat la acordare sau luat in considerare venituri si cheltuieli acum sa se considerea doar veniturile si ei nu raspund la solicitarile mele de reanalizare a dosarului de aceea nu stiu cum sa procedez in continuare
Buna ziua,
Am contractat in 2008 un credit ipotecar pentru o garsoniera in capitala facut pe numele mamei mele eu cu sora mea fiind coplatitori la care din motive personale scaderea salariului toti fiind bugetari nu i-am mai putut face fata am intarziat 91 de zile la plata ratelor, am tot incercat sa negociez cu banca solutii de restructurare dar la intalnirea cu consilierul din sucursala locala, mi s-a respins pe loc cererea de injumatatire a ratei pe 6 luni conform unei proceduri interne, fara a mai fi introdusa in sistemul central si trimisa la Bucuresti,pe motiv ca adeverintele de salariu demonstreaza ca avem venituri mai mari decat la contractarea creditului. Alte posibilitati de negociere nu mi s-au oferit iar la banca centrala mi s-a spus ca e de competenta sucursalei unde am contractat creditul. Ma intereseaza care sunt procedurile sau regulile pe care le aplica banca in asemenea situatii. Ei refuza dialogul eu nu pot plati...intru in executare desi am toata bunavointa sa platesc in continuare dar nu o rata asa mare. De fapt am un contract in care doar banca stie regulile iar eu nu pot discuta cu nimeni si risc sa raman si fara casa si cu datorie la banca valoarea garsonierei bineinteles fiind la cel mult jumatate din cea initiala....
Exista oare o solutie o lege care sa ma ajute
Sunt disperat ca nimeni nu discuta mai mult decat faceti o sesizare si asteptati 30 de zile la sediul central daca sunteti nemultumit de serviciile bancii..
Chiar nu am decat dreptul sa devin sclavul bancii pe viata???
Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare o idee....
Buna seara ,
Am si eu o intrebare vizavi de persoanele care compun "familia". Eu locuiesc cu prietena mea la bloc intr-un apartament prop personala.Ea este trecuta la cheltuielile de intretinere dar nu are adresa de domiciliu la mine. In formular trec 1 pers sau 2 ? Diferenta e majora, eu fiind somer ... fara alte venituri