avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1917 soluții astăzi
Forum Activitate clauditza2208

Activitate clauditza2208

Buna ziua eu locuiesc intr un apartament de cand m-am nascut am 43 de ani .Cu cca 10 ani in urma apartamentul de langa mine a fost cumparat de o familie care nu locuieste in el ,ei vin doar vara la plaja ,nu are caldura iarna absolut deloc nu aeriseste si zilele trecute ducandu ma sa achit intretinerea aflu cu stupoare ca domnul ma da in judecata fiindca are mucegai iegrasie pe perete pe mine si pe vecinul de deasupra probabil are si pe tavan.Am ramas stupefiata de gestul dumnealui fiindca eu am de la el iegrasie si nu mi a trecut prin minte sa il dau in judecata vreau sa imi izolez peretele pe interior. .Mentionez ca nu se poate discuta cu dansul are un caracter mai special.Daca imi vine citatie ce fac pierd timpul cu un om nebun prin tribunal.?
Răspuns la discuția Taxa de poluare
Am sunat la leasing si mi-a spus ca la schimbarea proprietarului a fost a doua inmatriculare a masinii prima data firma de leasing si a doua oara societatea mea si taxa de mediu se refera la prima inmatriculare si nu au fost obligati sa plateasca in 2006.Dar au facut transfer de proprietar si vreau sa stiu unde scrie ca am dreptate trebuie sa existe in vreun articol ceva eu am cautat ,nu am gasit,am citit.. poate nu m-am uitat bine.Va rog sa imi spuneti unde scrie sa stiu ce sa le zic exact daca fac plangere
Discuție Taxa de poluare
Buna seara am si eu o problema legata de taxa de poluare .Mentionez ca sunt persoana juridica si detin o masina Dacia Logan achizionata in leasing de la RCI Leasing Romania IFN SA in 5.10.2006.Am terminat leasingul in 10.03.2011.S-a facut transfer de proprietar.As vrea sa vand masina si am facut cerere la ANAF sa vad daca taxa de poluare a fost platita..si mi-a dat un raspunsul in felul urmator in urma cererii dvs ....din data de....va comunicam prevederile art4 pct c)din OUG nr.9/2013 privind timbru de mediu pt autovehicule.Adica nu a fost platita.Trebuie sa platesc taxa de poluare.de ce?numai inteleg nimic...inainte de legea data in 2013 a mai fost o lege sau OUG in 2008.de ce nu a platit leasingul taxa de poluare ca era deja data legea nu?De ce organele competente de la inmatriculari nu a cerut la schimbarea proprietarului chitanta de poluare de la leasing?Sper ca m-am facut inteleasa si va rog sa ma ajutati cu un sfat .Multumesc
Răspuns la discuția contabilitate
dar nu pot sa le depun si apoi cand vine ea le regleaza la sf anului?cum sa fac?nu vreau sa dau nimanui nu am angajati
Discuție contabilitate
buna ziua sunt administrator la un sc platitor de tva .eu depun declaratiile la 3 luni si contabila mea e plecata din tara pt 6 luni si va intreb daca pot sa depun acum declaratiile si cum sa fac actele imi sunt nelucrate .