avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 817 soluții astăzi
Forum Activitate andrei0707

Activitate andrei0707

Buna incerc sa scriu cat mai pe scurt si sa fiu cat mai concis.
In 2009 am suferit un accident de circulatie,conduceam o motocicleta regulamentar si o masina a virat stanga fara sa se asigure si am intrat direct in ea.
Problema este ca eu nu detineam permis de conducere pentru aceea motocicleta.Bun pana la urma s-a constituit un dosar in care exista 2 fapte a mea in care sunt cercetat penal pentru conducere fara permis pe drumurile publice si a persoanei care conducea acel autovehicul pentru neacordare de prioritate si vatamare corporala din culpa.Eu mi-am scos vreo 90 zile de ingrijire medicale.
Si`acum cea mai mare problema este in felul urmator acest accident s-a produs in 30.06.2009 si a ajuns la Parchet abia azi 13.03.2012.Eu azi am fost din nou la politie pentru ca dosarul a fost returnat pentru extinderea cercetarilor penale impotriva mea.Recunosc ca detin un cazier incarcat dar pentru alte fapte tot penale.Am mai avut prin 2007 tot o escapada cu o motocicleta insa am primit doar amenda administrativa atunci de care m-ia fost amintita de cel care se ocupa de caz de la Politie.Problema e ca eu dupa accident am ramas cu o pareza la mana dreapta si nu pot sa lucrez nici acum constituindu-ma in acest dosar parte civila cu daune morale si materiale.Mai ales ca daunele materiale care le cer au acoperire deoarece am dus chitante doveditoare cu niste sume de bani incasate cu titlu de avans ale unor lucrari de constructii care au fost stopate la momentul respectiv din cauza imposibilitatii de a mai lucra avand in vedere accidentul care l`am suferit.Acum va intreb pe dvs daca este posibil ca un dosar sa stea 3 ani de zile la un agent de politie care in momentul de ata este dat afara din Politie din cauza ca abia acum si`au dat seama unii ca ceva nu e in regula si tine dosarele extraordinar de mult si nu le trimite spre Parchet pentru a fi solutionate si mai mult de atat superiorul acestui agent este arestat in momentul de fata pentru 29 de zile pentru abuz in serviciu in nu stiu ce dosar aceasta informatie afland-o azi de la noul agent caruia i-a fost inmanat acest caz al meu.Bun eu sunt cercetat pentru conducere fara permis iar conducatorul autovehiculului pentru vatamare corporala din culpa(nu stiu daca e ok avand in vedere ca am 90 de zile de ingrijire medicale)dar din 2009 pana in 2012 este extraordinar de mult chiar si cei din politie recunoscand acest lucru.Detaliez ca s-a efectuat si o expertiza a accidentului din care a reiesit viteza mea de 28 km /h si ca nu am consumat bauturi alcoolice pentru aceasta expertiza vechiul agent care s-a ocupat de acest caz cerandu-mi suma de 1400 de lei sa o achite expertului chiar daca aceasta expertiza este normal sa o achite cei de la politia rutiera.Mai spun ca pe motocicleta eram 2 persoane in momentul producerii accidentului si am suferit mai multe fracturi fiind transportati de urgenta la spital atunci.

Care ar fi metodele prin care se pot trage la raspundere cei care au tinut acest dosar atat de mult timp in politie deoarece se simte ca ceva nu e in regula fiind un trio intre agentul care investiga acest accident-partea care a produs accidentul si superiorul acestui agent care stia destul de bine despre caz insa nu lua nici o masura si care va reamintesc este cercetat penal pentru abuz in serviciu si se afla in arestul IPJ..Care ar fi caile sa nu se ajunga la o culpa comuna avand in vedere ca nu detineam permis.
Va multumesc
Buna m`am dus intr`un centru [editat] pentru a face un contract si m`am dus cu buletinul sotiei si cu o alta persoana si am facut contractul pe sotie si acea persoana a semnat in locul sotiei. Acum sotia a aflat si s`a dus sa faca scandal ca ea nu a semnat nimic .Ce anume poate sa se intample in continuare.Va multumesc
Răspuns la discuția inselaciune da sau nu?
pai normal actul ar fi proba mea ca acei bani mi-au fost donati de catre respectivul si daca nu ar exista martori? Cuvant contra cuvant.nu? Sau ce act ar fi mai bun decat cel de donatie?
buna
situatia:
eu ma duk la un var de al meu si el are o problema
ex: vecinul lui a intrat si i-a luat din teren 3-4 ari si el se lupta de ani de zile cu politie,judecatorie,tribunale cadastru ca sa isi recapete terenu si pana acum nici un raspuns.
Eu ma duk si ii zic k am eu pe cineva pe acolo si l-ar putea ajuta ca cunoaste si se rezolva da il costa bla bla nu stiu cat.
El imi da banii dar nu i se rezolva problema respectiva adica persoana respectiva nu il mai poate ajuta.
El imi cere inapoi bani dupa un timp pentru ca nu s-a rezolvat problema.
observatii
nu exista martori care sa sustina ca eu asa am zis si am promis
si cand mi s--au dat banii eu am facut un act la notar de donatie a banilor

Chestia asta inca nu s-a intamplat dar in cazul in care se intampla am procedat corect pentru a nu putea fi actionat pe cale penala sau ma rog civila?
Daca nu cum ar fi trebuit sa fac ce fel de act notarial
Va multumesc