avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate ticamm

Activitate ticamm

Testamentul este olograf, datat si semnat de catre acesta.( imobilul lasat mostenire nu era intabulat pe tatal meu, el era doar trecut in registru agricol la primarie).
Autorizatia de construire este pe numele meu , a fost eliberata de primarie fara a solicita un accord scris din partea nimanui.
Dintr-un total de 12 ari ( lasati mostenire la toti 4 copiii + mama,) pe 2 ari am costruit casa.
Una dintru surori a construit si ea o casa pe alti 6 ari( din cei 12)) tot cu autorizatie de la primarie fara accord scris pe care a intabulat-o ulterior printr-un process de uzucapiune( 3 martori care intre timp au decedat) cu suportul mamei si fara stirea celorlalalti 3 copiii, iar acum mama a cerut titlul de proprietate asupra a ceea ce a mai ramas din teren.

Răspuns la discuția Mosteniri-uzucapiune-vanzare
Cumparatorii sunt una dintre surorile mele si sotul acesteia.
Testamentul este in original , datat si semnat de catre acesta.
Buna ziua,
In anul 2000 am constuit o casa pe terenul lasat mostenire prin testament olograf de catre tatal meu( decedat in 1972). Pe terenul respectiv mai exista casa parinteasca in care locuieste mama in prezent. In anul 2000 costructia a fost realizata cu acordul verbal al mamei mele si cu autorizatie de construire eliberata de primarie. Imobilul nu este intabulat.
Dupa niste ineintelegeri cu una dintre surori si la indemnul acesteia In anul 2016 ( cerere intocmita in anul 1991) mama mea a depus la Primaria o cerere pentru eliberarea titului de proprietate asupra terenului de sub casa construita de catre mine.Eu am depus o cerere la primarie prin care am solictatat sa nu elibereze titulul de proprietate asupra terenului motivand ca acea constructie a fost edificata in anul 2000 ( am platiti impozit pe casa si teren din anul 2000) in baza unei autorizatii de construire si ca acel teren este lasat mostenire de catre tatal meu.
Primaria a inaintat dosarul catre Comisia judeteana insa nu a depus si cerere mea in acel dosar.
Am aflat ca a fost eliberat titlul de proprietate asupa a ceea ce a cerut.
In atare situatie mai pot face ceva pentru anularea titlului? exista vreo sansa de a anula titlu in instanta?
Multumesc.
Buna ziua,
In speranta ca ma veti putea ajuta , expun urmartoarea speta:
Tatal meu a decedat in urma cu 35 de ani.
A lasat un testament scris de mana in care spunea ca bunurile( casa parinteasca si terenul ) sa raman celor 4 copii- nu s-a dezbatut succesiunea.
Mama -sotia supravetuitoare, s-a casatorit dupa 4 ani si a locuiesc impreuna cu noul sotul in casa parinteasca.
Intamplator am aflat ca acum 2 ani mama a intentat proces pentru dobandire drept de proprietate asupra casei si a terenului prin uzucapiune. In urma procesului a castigat si a facut contract de vanzare cumparare pe casa si teren.
In atare situatie ce optiuni sunt pentru anulare act de vanzare sau pentru repunerea in dreptul de mostenitori asupra casei si terenului a noastra ,celor 4 copii.
Multumesc.