Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mosteniri-uzucapiune-vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mosteniri-uzucapiune-vanzare

Buna ziua,
In speranta ca ma veti putea ajuta , expun urmartoarea speta:
Tatal meu a decedat in urma cu 35 de ani.
A lasat un testament scris de mana in care spunea ca bunurile( casa parinteasca si terenul ) sa raman celor 4 copii- nu s-a dezbatut succesiunea.
Mama -sotia supravetuitoare, s-a casatorit dupa 4 ani si a locuiesc impreuna cu noul sotul in casa parinteasca.
Intamplator am aflat ca acum 2 ani mama a intentat proces pentru dobandire drept de proprietate asupra casei si a terenului prin uzucapiune. In urma procesului a castigat si a facut contract de vanzare cumparare pe casa si teren.
In atare situatie ce optiuni sunt pentru anulare act de vanzare sau pentru repunerea in dreptul de mostenitori asupra casei si terenului a noastra ,celor 4 copii.
Multumesc.

Aveti testamentul in original?Este datat si semnat de tatal dvs?Cumparatorii de buna credinta nu vor pierde bunul dobandit.In caz ca veti anula actul de vanzare-cumparare puteti sa va indreptati impotriva mamei sa va despagubeasca ,daca are proprietati pe numele ei. Complicat.......
avvalentina, utilizator
Dar oare ati posedat in continuare sub nume de proprietar casa aceea?
Cumparatorii sunt una dintre surorile mele si sotul acesteia.
Testamentul este in original , datat si semnat de catre acesta.