avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1086 soluții astăzi
Forum Activitate aida19

Activitate aida19

Buna ziua!
In 20 septembrie 2010 am primit preaviz, ca urmare a reorganizarii institutiei, adica s-au unit doua institutii si automat s-au redus si posturi. La acea data eram referent de specialitate III cu atributii de secretariat, casierie, gestiune, arhiva (deoarece eram 6 salariati cu tot cu director). Mentionez ca in noul statul de functii venit de la minister au venit 2 functii cu referent de specialitate III. Aceste doua functii au fost ocupate de 2 persoane de la cealalta institutie, persoane care nu avusesera aceasta functie inainte, una dintre ele era pe functie de casier, iar cealalta pe functie de functionar. In perioada de preaviz mi s-a propus sa accept postul de secretar-dactilograf ,pe perioada determinata, post care apartine unei persoane care se afla in concediu de ingrijire copil. Persoana ar urma sa revina la serviciu pe data de 09 martie 2012. Intrebarea mea este daca as putea sa contestez in instanta postul meu de referent de specialitate III, daca nu este prea tarziu, (mentionez ca abia acum am intrat in posesia unui stat de plata de la cealalta institutie) si care ar fi pasii. Mai mentionez ca nu s-a organizat concurs, a fost doar pe ochi frumosi cred....
Multumesc din suflet


Va rog sa-mi spuneti daca eu pot sa ma inscriu la somaj, dupa terminarea perioadei determinata (actualmente sunt pe postul unei pers care se afla in concediu ingrijire copil, iar in luna martie ar trebui sa se intoarca la munca)- Daca nu se intoarce la munca iar nu vreau sa raman pe acel post, pot sa ma inscriu la somaj?
Buna ziua!
In urma reorganizarii am primit preaviz, iar in aceasta perioada mi s-a propus sa raman pe perioada determinata pe postul unei colege care este in concediu de ingrijire copil. Intrebarea mea este daca pot intra in somaj dupa ce se intoarce din concediu.