Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa perioada determinata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa perioada determinata

Buna ziua!
In urma reorganizarii am primit preaviz, iar in aceasta perioada mi s-a propus sa raman pe perioada determinata pe postul unei colege care este in concediu de ingrijire copil. Intrebarea mea este daca pot intra in somaj dupa ce se intoarce din concediu.
Incetarea de drept (art.56(1), lit.i) din Codul muncii) a CIM pe perioada determinata la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat va permite sa beneficiati de indemnizatie de somaj.