Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj dupa perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj dupa perioada determinata

Va rog sa-mi spuneti daca eu pot sa ma inscriu la somaj, dupa terminarea perioadei determinata (actualmente sunt pe postul unei pers care se afla in concediu ingrijire copil, iar in luna martie ar trebui sa se intoarca la munca)- Daca nu se intoarce la munca iar nu vreau sa raman pe acel post, pot sa ma inscriu la somaj?
Beneficiati de somaj numai daca aveti un stagiu minim de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii pentru somaj , iar c.i.m. inceteaza de drept la data exprarii duratei pentru care a fost incheiat.