Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... expirare contract perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

expirare contract perioada determinata

Buna ziua,

Noul Cod al Muncii vine in vreun fel si in sprijinul persoanelor angajate pe perioada determinata? Daca o angajata se intoarce dupa 3 ani din concediu de crestere al copilului persoana care a fost angajata pe perioada determinata pana la intoarcerea titularului de post este ajutata sau sprijinita in vreun fel daca pana la data expirari ctr pe perioada determinata nu si-a gasit un alt job? Poate intra in somaj?
Multumesc!
beneficiaza de somaj, iar daca exista posturi vacante in unitate, angajatorul o poate redistribui pe acel post, bineinteles daca indeplineste conditiile de studii, vechime,..etc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Temeiul de drept al incetarii c.i.m. - art.56 alin.1 lit.i C.mun.(c.i.m. existent inceteaza de drept la data expirarii termenului contractului individual de munca încheiat pe durata determinata) - da posibilitatea fostului salariat de a beneficia de somaj cu conditia indeplinirii si a cerintei stagiului minim de cotizare (12 luni in ultimele de 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii la somaj).
multumesc!