avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la indemnizatia de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la indemnizatia de somaj

Buna ziua,

Ma numesc Rodica, si vin cu rugamintea la dvs. de a-mi raspunde la o intrebare:

Pot beneficia de ajutorul de somaj daca am lucrat 22 ani la o firma cu contract de munca pe perioada nedeterminata, dupa care am incetat activitatea conform art. 55 litera b) din Codul Muncii, si apoi am lucrat la alta firma cu contract de munca pe perioada determinata, adica o luna???.

Multumesc mult pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:31, 27 Iunie 2011
Daca acest al doilea CIM, pe perioada determinata, inceteaza de drept (art.56i din Codul muncii), la data expirarii sale, veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
baciu rodica a scris:

Buna ziua,

Ma numesc Rodica, si vin cu rugamintea la dvs. de a-mi raspunde la o intrebare:

Pot beneficia de ajutorul de somaj daca am lucrat 22 ani la o firma cu contract de munca pe perioada nedeterminata, dupa care am incetat activitatea conform art. 55 litera b) din Codul Muncii, si apoi am lucrat la alta firma cu contract de munca pe perioada determinata, adica o luna???.

Multumesc mult pentru raspuns.


Pentru a beneficia de somaj trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
- c.i.m. sa inceteze din motive neimputabile salariatului
- sa aiba un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.

Temeiul de drept al incetarii c.i.m. incheiat pe durata determinata - art.56 lit.i C.mun. - va da posibilitatea sa beneficiati de somaj coroborat cu indeplinirea conditiei de stagiu minim de cotizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficiez de somaj ? viomitrea viomitrea am lucrat 13 luni la una din cele 3 firme ( societati ) a unei companii, apoi la solicitarea mea (angajatului ) a incetat CIM cu durata determinata inainte ... (vezi toată discuția)
Mai pot beneficia de somaj daca... Gabrielro22 Gabrielro22 Buna, azi am aflat un lucru si as dori sa stiu daca se mai poate realiza ! Am plecat cu demisie de la ultimul loc de munca in februarie 2011 , unde am lucrat ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj alina888 alina888 Buna ziua, Am fost angajata pe o perioada de sapte ani la o companie,dupa cere mi-am incetat activitatea contractului individual de munca cu art.55 ... (vezi toată discuția)