Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la indemnizatia de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la indemnizatia de somaj

Buna ziua,

Ma numesc Rodica, si vin cu rugamintea la dvs. de a-mi raspunde la o intrebare:

Pot beneficia de ajutorul de somaj daca am lucrat 22 ani la o firma cu contract de munca pe perioada nedeterminata, dupa care am incetat activitatea conform art. 55 litera b) din Codul Muncii, si apoi am lucrat la alta firma cu contract de munca pe perioada determinata, adica o luna???.

Multumesc mult pentru raspuns.
Daca acest al doilea CIM, pe perioada determinata, inceteaza de drept (art.56i din Codul muncii), la data expirarii sale, veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
baciu rodica a scris:

Buna ziua,

Ma numesc Rodica, si vin cu rugamintea la dvs. de a-mi raspunde la o intrebare:

Pot beneficia de ajutorul de somaj daca am lucrat 22 ani la o firma cu contract de munca pe perioada nedeterminata, dupa care am incetat activitatea conform art. 55 litera b) din Codul Muncii, si apoi am lucrat la alta firma cu contract de munca pe perioada determinata, adica o luna???.

Multumesc mult pentru raspuns.

Pentru a beneficia de somaj trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
- c.i.m. sa inceteze din motive neimputabile salariatului
- sa aiba un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.

Temeiul de drept al incetarii c.i.m. incheiat pe durata determinata - art.56 lit.i C.mun. - va da posibilitatea sa beneficiati de somaj coroborat cu indeplinirea conditiei de stagiu minim de cotizare.