avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... beneficiez de somaj ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

beneficiez de somaj ?

am lucrat 13 luni la una din cele 3 firme ( societati ) a unei companii, apoi la solicitarea mea (angajatului ) a incetat CIM cu durata determinata inainte de a se termina CIM , de la acea firma in temeiul articolului 55 lit b ( acordul partilor )din legea 53 /2003-Codul Muncii, apoi in cadrul aceeasi companii dar la alta firma s-a incheiat a doua zi un CIM cu durata determinata pe 3 luni dupa care a incetat CIM ca s-a terminat perioada,deci am lucrat fara nici o intrerupere 16 luni de zile la firme in cadrul aceeasi companii , beneficiez de somaj ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:24, 5 Septembrie 2011
Contractul de munca incetat din motive neimputabile salariatului, in cazul de fata la expirarea perioadei pentru care a fost incheiat (incetare cu art.56 alin.1 lit i), indeplinirea conditiei de stagiu de cotizare, da dreptul la indemnizatie de somaj (art.17 alin.1 lit.a).
Daca a incetat CIM la data expirarii sale (art.56i din Codul muncii) atunci veti putea beneficia de indemnizatie de somaj deoarece in ultimele 24 de luni aveti 12 luni cotizate la somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la indemnizatia de somaj baciu rodica baciu rodica Buna ziua, Ma numesc Rodica, si vin cu rugamintea la dvs. de a-mi raspunde la o intrebare: Pot beneficia de ajutorul de somaj daca am lucrat 22 ani la o ... (vezi toată discuția)
Contract individual de munca - perioada determinata 1 luna Cris001 Cris001 Buna ziua, Am nevoie de un sfat, am CIM pe perioada nedeterminata. Sunt angajat de mai bine de 12 luni, compania mi-a propus incetarea contractului de munca ... (vezi toată discuția)
Pot sa primesc indemnizatie de somaj? allxxx73 allxxx73 Am lucrat 1 an la un angajator, dupa care am plecat la alta firma. La noua firma, la angajare mi s-a spus ca o sa am contract pe perioada determinata o luna ... (vezi toată discuția)