avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... mai pot beneficia de somaj daca...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

mai pot beneficia de somaj daca...

Buna, azi am aflat un lucru si as dori sa stiu daca se mai poate realiza ! Am plecat cu demisie de la ultimul loc de munca in februarie 2011 , unde am lucrat 1an si 8 luni. Acum am ocazia sa lucrez undeva pe perioada determinata de 3 luni , 06.2011-09.2011. Mi s-a spus ca, dupa aceste 3 luni pot beneficia de somaj, deoarece am lucrate un cuantum de 6 luni in ultimele 12 luni calendaristice.! Spuneti-mi, va rog, daca este adevarat sa stiu ce decizie sa iau. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:55, 1 Iunie 2011
Faptul ca lucrati pe perioada determinata chiar va ajuta sa primiti somajul,pentru ca va inceteaza contractul in baza art 56 j , incetare ce nu va este imputabila dvs ,cum va este demisia. Va trebuie lucrate 12 luni in ultimele 24 luni.
Gabrielro22 a scris:

Buna, azi am aflat un lucru si as dori sa stiu daca se mai poate realiza ! Am plecat cu demisie de la ultimul loc de munca in februarie 2011 , unde am lucrat 1an si 8 luni. Acum am ocazia sa lucrez undeva pe perioada determinata de 3 luni , 06.2011-09.2011. Mi s-a spus ca, dupa aceste 3 luni pot beneficia de somaj, deoarece am lucrate un cuantum de 6 luni in ultimele 12 luni calendaristice.! Spuneti-mi, va rog, daca este adevarat sa stiu ce decizie sa iau. Va multumesc


Pentru a beneficia de somaj trebuie sa indepliniti urmatoarele conditii:
- c.i.m. sa inceteze din motive neimputabile dvs
- sa aveti un stagiu minim de cotizare pentru somaj de minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.

Din ce ati postat dvs ar reiesi ca puteti beneficia de somaj la data expirarii duratei pentru c.i.m. pe durata determinata.
In urma republicarii Codului muncii cu noua numerotare art.56, lit.j) a devenit art.56, lit.i).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare somaj la incheierea unui contract pe perioada determinata? jondoe1 jondoe1 Se poate obtine somaj in cazul in care se termina contriactul individual de munca,contractul fiind pe perioada determinata,bineinteles ca indeplinesc conditia ... (vezi toată discuția)
Dreptul la indemnizatia de somaj baciu rodica baciu rodica Buna ziua, Ma numesc Rodica, si vin cu rugamintea la dvs. de a-mi raspunde la o intrebare: Pot beneficia de ajutorul de somaj daca am lucrat 22 ani la o ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj alina888 alina888 Buna ziua, Am fost angajata pe o perioada de sapte ani la o companie,dupa cere mi-am incetat activitatea contractului individual de munca cu art.55 ... (vezi toată discuția)