avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate mostenitorul_76

Activitate mostenitorul_76

Legea prevede ca obligatia de plata a taxei intervine:

1.cu ocazia inscrierii in evidentele autoritatii competente, potrivit legii, a dobandirii dreptului de proprietate asupra unui vehicul de catre primul proprietar din Romania;
2.la repunerea in circulatie a unui autovehicul dupa incetarea unei exceptari sau scutiri;
3.la reintroducerea in parcul auto a unui autovehicul in cazul in care, la momentul scoaterii din parc, i s-a restituit proprietarului valoarea reziduala a taxei.

Prin urmare, la schimbarea certificatului de inmatriculare, cu exceptia motivului schimbarii proprietarului, NU SE PLATESTE TAXA DE POLUARE!
Sa inteleg ca in tara asta daca nici un notar de pe raza defunctului nu vrea sa-ti dezbata o succesiune mai ramane doar varianta instantei. Foarte frumos! Este ca si cum nici un medic nu vrea sa te trateze si te lasa sa mori....nu, ca nu s-ar intampla si asta pe la noi....Exista vreo cale de ai reclama sau de ai chema pe toti in instanta? Cum pot sa ii fortez sa-mi raspunda oficial ca nu vor sa se ocupe de caz?
Buna seara. Multumesc pentru sfaturi. Inainte de a ajunge in instanta as vrea sa imi vada dosarul si alti notari. Problema este ca acesti notari din Sibiu parca sunt intr-o fratie. Toti ma intreaba unde s-a facut succesiunea defunctului xxxghe Aurel si ma trimit tot la acelasi notar. Nu inteleg care este legatura. Ce pot sa fac? Trebuie sa astept sa moara notarul respectiv ca sa se ocupe si altul de dosar? In general ce se poate face daca nici un notar nu vrea sa-ti intocmeasca un act? Ma simt ca intr-un roman de Kafka , ajutati-ma! Multumesc.
Am incercat sa adresam o cerere primariei pentru rectificarea certificatului de deces dar personalul din primarie ne-a comunicat ca aceasta rectificare nu este posibila deoarece defuncta figureaza in registrul de stare civila cu numele de XXXXge Victoria (gresit). As dori sa stiu daca primaria mai are la dispozitie buletinul (care a fost predat la momentul decesului), buletin in care defuncta figura cu numele corect xxxxghe Victoria. Ce alte demersuri mai putem face pentru corectarea certificatului de deces?
Va multumesc pentru raspunsuri, dar acum am alte doua nelamuriri: 1. ce se intelege prin raza teritoriala? (in cazul meu defuncta a avut domiciliul intr-o comuna).
2. ce demersuri trebuie facute pentru rectificarea certificatelor de casatorie si deces, avand in vedere ca in posesia noastra nu se afla alte cate de identitate ale defunctei.
Datele problemei: - avem un titlu de proprietate (teren) pe care sunt trei proprietari: xxxxghe Victoria, xxxxghe Aurel, xxxxghe Ioan (mama Victoria si 2 copii - Aurel si Ioan). Toti proprietarii sunt decedati. Au fost facute succesiuni dupa xxxghe Aurel (2 copii + sotie) si xxxxghe Ioan (4 copii + sotie). In aceste succesiuni nu s-a abordat problema acestui teren, nu s-a facut succesiune dupa xxxxghe Victoria, terenul in discutie fiind singurul bun al dansei (in coproprietate cu cei 2 copii).
In momentul de fata copiii lui xxxghe Aurel, Ioan si sotia lui xxxghe Ioan au decis sa renunte la drepturile lor asupra acestui teren in favoarea sotiei lui xxxghe Aurel (prin procuri notariale).
Probleme aparute: 1. Mai multi onorabili notari au refuzat sa faca aceasta succesiune motivand ca nu poate fi facuta decat, in orasul de domiciliu al ultimului decedat si in acel oras numai de catre notarul care a efectuat si succesiunea ultimului decedat in acest caz xxxxghe Aurel.
2. Pentru efectuarea succesiunii notarul a solicitat certificatele de deces si casatorie ale xxxxghe Victoria. Pe ambele certificate numele acesteia este gresit, respectiv xxxxge Victoria.
Solutia oferita de notar: modificarea numelui pe titlul de proprietate din xxxxghe in xxxxge si refacerea tuturor procurilor cu noul nume (cel gresit). Toti mostenitorii sunt cu numele xxxxghe.
Solutia oferita de primarie: eliberarea unei adeverinte prin care se atesta ca xxxghe si xxxge se refera la aceeasi persoana. Solutie respinsa de notar.
Solutia dumneavoastra pentru punctele 1 si 2:...........................


Va multumesc!