avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme in stabilirea unei succesiuni datorita ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme in stabilirea unei succesiuni datorita neconcordantei numelor intre succesori

Datele problemei: - avem un titlu de proprietate (teren) pe care sunt trei proprietari: xxxxghe Victoria, xxxxghe Aurel, xxxxghe Ioan (mama Victoria si 2 copii - Aurel si Ioan). Toti proprietarii sunt decedati. Au fost facute succesiuni dupa xxxghe Aurel (2 copii + sotie) si xxxxghe Ioan (4 copii + sotie). In aceste succesiuni nu s-a abordat problema acestui teren, nu s-a facut succesiune dupa xxxxghe Victoria, terenul in discutie fiind singurul bun al dansei (in coproprietate cu cei 2 copii).
In momentul de fata copiii lui xxxghe Aurel, Ioan si sotia lui xxxghe Ioan au decis sa renunte la drepturile lor asupra acestui teren in favoarea sotiei lui xxxghe Aurel (prin procuri notariale).
Probleme aparute: 1. Mai multi onorabili notari au refuzat sa faca aceasta succesiune motivand ca nu poate fi facuta decat, in orasul de domiciliu al ultimului decedat si in acel oras numai de catre notarul care a efectuat si succesiunea ultimului decedat in acest caz xxxxghe Aurel.
2. Pentru efectuarea succesiunii notarul a solicitat certificatele de deces si casatorie ale xxxxghe Victoria. Pe ambele certificate numele acesteia este gresit, respectiv xxxxge Victoria.
Solutia oferita de notar: modificarea numelui pe titlul de proprietate din xxxxghe in xxxxge si refacerea tuturor procurilor cu noul nume (cel gresit). Toti mostenitorii sunt cu numele xxxxghe.
Solutia oferita de primarie: eliberarea unei adeverinte prin care se atesta ca xxxghe si xxxge se refera la aceeasi persoana. Solutie respinsa de notar.
Solutia dumneavoastra pentru punctele 1 si 2:...........................


Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: mostenitorul_76 , utilizator 19:14, 24 Noiembrie 2011
Eu am de facut doar o observatie : nu se poate renunta la drepturile asupra unui teren printr-o procura.
Va fac si o sugestie : rectificati actele de casatorie si de deces, pentru ca acolo a aparut greseala de nume.
Numele trebuie sa fie cel din actul de identitate al persoanei respective. Porinind de la acest nume este necesara rectificarea celorlalte acte - certiifcat de deces, casatorie, titlu de proprietate.
Succesiunea se dezbate la un birou notarial in a carui raza teritoriala se afla ultimul domiciliu al defunctului, nu neaparat de notarul care a facut succesiunea ultimului decedat.
Va multumesc pentru raspunsuri, dar acum am alte doua nelamuriri: 1. ce se intelege prin raza teritoriala? (in cazul meu defuncta a avut domiciliul intr-o comuna).
2. ce demersuri trebuie facute pentru rectificarea certificatelor de casatorie si deces, avand in vedere ca in posesia noastra nu se afla alte cate de identitate ale defunctei.
Actele de stare civila se rectifica prin adresarea unei cereri primarului unităţii administrativ-teritoriale care are în păstrare actul de stare civilă.
Pentru dezbaterea succesiunii competenta teritoriala apartine birourilor notariale care functioneaza în circumscripţia teritorială a judecătoriei în care defunctul şi-a avut ultimul domiciliu.
Ultima modificare: Joi, 20 Octombrie 2011
ContSters103772, utilizator
Am incercat sa adresam o cerere primariei pentru rectificarea certificatului de deces dar personalul din primarie ne-a comunicat ca aceasta rectificare nu este posibila deoarece defuncta figureaza in registrul de stare civila cu numele de XXXXge Victoria (gresit). As dori sa stiu daca primaria mai are la dispozitie buletinul (care a fost predat la momentul decesului), buletin in care defuncta figura cu numele corect xxxxghe Victoria. Ce alte demersuri mai putem face pentru corectarea certificatului de deces?

Alte discuții în legătură

Certifica de deces ContSters77543 ContSters77543 Buna ziua, in urma cu cateva zile odata cu verificarea actelor pentru inceperea demersurilor pentru o succesiune am observat urmatoarele nereguli in acte: un ... (vezi toată discuția)
Cum devin proprietar pe terenul unde am casa amplasata? sinad sinad Buna ziua! Vin la dvs. cu o mare rugaminte si daca se poate sa imi raspundeti. Eu si fratele meu suntem mostenitori ai tatalui meu care a murit in urma cu ... (vezi toată discuția)
Buna seara, as dori sa fac cele necesare pentru deschiderea succesiunii cipris_89 cipris_89 am discutat cu un notar si imi spune ca imi trebuie multe acte printre care, certificat de atestare fiscala si adeverinta rol, care ar trebui scoase de la ... (vezi toată discuția)