Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certifica de deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certifica de deces

Buna ziua,
in urma cu cateva zile odata cu verificarea actelor pentru inceperea demersurilor pentru o succesiune am observat urmatoarele nereguli in acte:
un titlu de proprietate are ca titular decedatul iar acesta a mostenit acel teren de la mama dansului de asemenea decedata;
toate in regula pana aici doar ca numele mamei este gresit (este o litera in plus pe la mijlocul numelui)
am cercetat cauza probabila si am gasit ca si certificatul de deces al mamei este completat gresit pe acelasi nume care figureaza in actul de proprietate.
In acest caz ce se poate face?
Sa merg la primarie si sa cer preschimbarea actelor inclusiv a certificatului de deces si a titlului de proprietate sau este necesar un demers in justitie?

M-am gandit la o alta intrebare:actul de proprietate in care este gresit acel nume este folosit pentru o succesiune.
Ma gandesc ca in urma succesiunii acel nume e posibil sa dispara din acte si intreb daca are rost sa cer o corectura pe aceste diocumente sau legal acel teren apartine decedatului chiar si cu aceasta greseala.
Are rost o corectura a actelor sau pentru suiccesiune ele sunt perfect legale acele documente?

VA multumesc anticipat
ContSters77543, utilizator
Dacă titularul actului care atestă dreptul de proprietate este defunctul, nu cred că are vreo importanţă numele mamei acestuia.

Oricum, cel mai greu cuvînt va fi acela al notarului la care doriţi să dezbateţi succesiunea. Dacă el nu vă cere actele mamei defunctului (şi nu văd de ce le-ar cere), orice demers pentru rectificarea numelui este inutil.
In primul rand mergeti la notar si discutati treaba cu acesta pentru ca el poate lua declaratii la 2 persoane care-l cunosteau pe decedat si va putea trece in actul de succesiune numele corect si ca acea persoana este identica cu cel cu numele gresit.

parerea mea!
Am sesizat si alte greseli in documentele emise de primaria acelui oras

In numele titularului este trecut prenumele tatalui defunctului nu sub forma de initiala ci ca nume intreg iar notarul a intrebat daca e aceeasi persoana.

Si am mai descoperit si alte nereguli in actele emise de acolo

Inca o intrebare :pe actul de deces al mamei defunctului nu exista CNP si el a fost emis dupa 5 ani de la deces.
Singurul element comun este adresa de domiciliu care corespunde cu a tatalui defunctului.
La primarii exista actele in baza caruiia a fost emis acel certificat de deces?
Insist pe aceata problema pentru ca mai exista uin act de proprietate care trebuie emis de la aceeasi primarie in baza acelorasi acte si trebuie sa-l obtin si pe acela si vreau sa stiu cum sa actionez cel mai corect ca sa nu prelungesc o stare de lucruri ci sa o simplific.
buna ziua!
nu am inteles un aspect, a cui succesiune doriti sa o dezbateti?!
daca doriti dezbaterea succesiunii defunctului pe numele caruia este emis titlu de proprietate, iar numele acestuia concorda cu numele din certificatul de deces, nu veti intampina probleme la dezbatere.
Numele defunctului la care se dezbate succesiunea este Ion Pavel(asa cum apare in certificatul de nastere).
Ion Pavel este numele iar Andrei este numele tatalui(Ion Pavel fiul lui Ion Andrei si a lui Ion Diana).
Pe actul de proprietate este scris la numele titularului Ion Andrei Pavel si nu cum probabil ar fi fost normal Ion A. Pavel.
Notarul a intrebat de ce numele este si cu Andrei si daca este aceeasi persoana cu Ion Pavel si am explicat ca de fapt este de la numele tatalui defunctului(asa cum inteleg eu).
Tot in titlul de proprietate se scrie ca Ion Andrei Pavel a mostenit terenul de la Ion Dianca.Numele mamei este Ion Diana deci exista un "c" in plus la numele mamei.Deasemenea pe certificatul de deces acest "c" apare si de aici banuiesc ca a fost aparuta eroarea.