avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme in stabilirea unei succesiuni datorita ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme in stabilirea unei succesiuni datorita neconcordantei numelor intre succesori

Datele problemei: - avem un titlu de proprietate (teren) pe care sunt trei proprietari: xxxxghe Victoria, xxxxghe Aurel, xxxxghe Ioan (mama Victoria si 2 copii - Aurel si Ioan). Toti proprietarii sunt decedati. Au fost facute succesiuni dupa xxxghe Aurel (2 copii + sotie) si xxxxghe Ioan (4 copii + sotie). In aceste succesiuni nu s-a abordat problema acestui teren, nu s-a facut succesiune dupa xxxxghe Victoria, terenul in discutie fiind singurul bun al dansei (in coproprietate cu cei 2 copii).
In momentul de fata copiii lui xxxghe Aurel, Ioan si sotia lui xxxghe Ioan au decis sa renunte la drepturile lor asupra acestui teren in favoarea sotiei lui xxxghe Aurel (prin procuri notariale).
Probleme aparute: 1. Mai multi onorabili notari au refuzat sa faca aceasta succesiune motivand ca nu poate fi facuta decat, in orasul de domiciliu al ultimului decedat si in acel oras numai de catre notarul care a efectuat si succesiunea ultimului decedat in acest caz xxxxghe Aurel.
2. Pentru efectuarea succesiunii notarul a solicitat certificatele de deces si casatorie ale xxxxghe Victoria. Pe ambele certificate numele acesteia este gresit, respectiv xxxxge Victoria.
Solutia oferita de notar: modificarea numelui pe titlul de proprietate din xxxxghe in xxxxge si refacerea tuturor procurilor cu noul nume (cel gresit). Toti mostenitorii sunt cu numele xxxxghe.
Solutia oferita de primarie: eliberarea unei adeverinte prin care se atesta ca xxxghe si xxxge se refera la aceeasi persoana. Solutie respinsa de notar.
Solutia dumneavoastra pentru punctele 1 si 2:...........................


Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: mostenitorul_76 , utilizator 19:14, 24 Noiembrie 2011
Dezbateti succesiunea prin instanta. Cu adeverinta eliberata de primarie prin care se atesta ca xxxghe si xxxge se refera la aceeasi persoana, o veti scoate la capat in instanta.
Buna seara. Multumesc pentru sfaturi. Inainte de a ajunge in instanta as vrea sa imi vada dosarul si alti notari. Problema este ca acesti notari din Sibiu parca sunt intr-o fratie. Toti ma intreaba unde s-a facut succesiunea defunctului xxxghe Aurel si ma trimit tot la acelasi notar. Nu inteleg care este legatura. Ce pot sa fac? Trebuie sa astept sa moara notarul respectiv ca sa se ocupe si altul de dosar? In general ce se poate face daca nici un notar nu vrea sa-ti intocmeasca un act? Ma simt ca intr-un roman de Kafka , ajutati-ma! Multumesc.
mostenitorul_76 a scris:

notarul a solicitat certificatele de deces si casatorie ale xxxxghe Victoria. Pe ambele certificate numele acesteia este gresit, respectiv xxxxge Victoria.
Solutia oferita de notar: modificarea numelui pe titlul de proprietate din xxxxghe in xxxxge




XXXXghe Aurel si XXXXghe Ioan au ca mama pe XXXXghe Victoria.
Nu-l deranjeaza pe notar ca vor dezbate mostenirea dupa XXXXge Victoria!?
Il deranjeaza titlul de proprietate!? :stunned:

Pai atunci ...dezbateti succesiunea Victoriei pentru ... o masa cu 6 scaune (ca pe acestea oricum nu scrie nici ghe, nici ge). Si apoi suplimentati certificatul. (sau completati masa succesorala in instanta - Are dreptate colegul, mai degraba o scoateti la capat prin instanta).

Oricum, greseala nu e in titlul de proprietate. Aici este corect xxxxghe - nume pe care Victoria trebuie sa-l fi dobandit prin casatoria cu dl. xxxxghe, tatal copiilor xxxxghe Aurel si Ioan.
Eroarea a plecat din actul de casatorie. (daca o fi! S-ar putea ca actul sa fie corect si doar certificatul eliberat in baza actului sa fie eronat).
S-ar impune rectificarea actelor de stare civila si nicidecum a titlului de proprietate.

"Solutia" modificarii titlului de proprietate s-ar putea sa fie un mod de a cadea din lac in put. (nu m-as apuca de asa ceva in lipsa unui certificat de mostenitor din care sa rezulte ca pe defuncta GE au mostenit-o GHE si GHE. Pe asta cum o rezolva notarul? Nu tot cu o declaratie de notorietate conform careia Victoria GE este una si aceeasi cu Victoria GHE?).
Ultima modificare: Miercuri, 23 Noiembrie 2011
romascanu, moderator
Sa inteleg ca in tara asta daca nici un notar de pe raza defunctului nu vrea sa-ti dezbata o succesiune mai ramane doar varianta instantei. Foarte frumos! Este ca si cum nici un medic nu vrea sa te trateze si te lasa sa mori....nu, ca nu s-ar intampla si asta pe la noi....Exista vreo cale de ai reclama sau de ai chema pe toti in instanta? Cum pot sa ii fortez sa-mi raspunda oficial ca nu vor sa se ocupe de caz?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certifica de deces ContSters77543 ContSters77543 Buna ziua, in urma cu cateva zile odata cu verificarea actelor pentru inceperea demersurilor pentru o succesiune am observat urmatoarele nereguli in acte: un ... (vezi toată discuția)
Cum devin proprietar pe terenul unde am casa amplasata? sinad sinad Buna ziua! Vin la dvs. cu o mare rugaminte si daca se poate sa imi raspundeti. Eu si fratele meu suntem mostenitori ai tatalui meu care a murit in urma cu ... (vezi toată discuția)
Buna seara, as dori sa fac cele necesare pentru deschiderea succesiunii cipris_89 cipris_89 am discutat cu un notar si imi spune ca imi trebuie multe acte printre care, certificat de atestare fiscala si adeverinta rol, care ar trebui scoase de la ... (vezi toată discuția)