avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiEM

Activitate MihaiEM

Buna seara,
Doresc sa ajut un prieten cu o suma de bani, dar dorim sa facem si un act notarial pe suma respectiva, care este in jur de 13000 ron si nu se percepe dobanda si nici garantie de nici un fel.
Stiti cumva la cat se ridica taxtele unui notar pentru acest act?
Răspuns la discuția Divort (fara partaj)
Nu este implicat nici un minor. Din pacate tatal, mai urat spus a abandonat familia, dar totodata nu este de acord cu divortul. Pana la urma se va merge la Judecatorie. Ce as mai dori sa intreb, este cumva obligatoriu sa fie angajat un avocat, sau mama mea se poate reprezenta singura la proces? (Specific din nou, ca nu este vorba de pretentii sau alte lucruri materiale, doar divort)
Va multumesc.
Buna ziua,
Mama mea a decis sa divorteze de tatal meu. Acesta din urma a plecat din Aprilie de acasa. Doresc sa stiu cat costa un divort, cat mai rapid si simplu (in Timisoara) si daca ma poate ajuta cineva cu informatii si de ce si cu suport legal (sa angajez)
Va multumesc.
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Va multumesc. As mai avea o intrebare. Eu in urma accidentului auto, am ramas in carje. Din acest motiv, la facultate sunt inscris la ID si nu la zi, deoarece imi este mult mai usor sa ma deplasez pana la facultate doar de 2 ori pe saptamana. Poate fi acest lucru o problema?
Va multumesc
Buna ziua,
Nu stiu daca este forumul corect unde sa adresez aceasta intrebare.
Eu sunt intr-o stare medicala precara, adica abia merg in carje. Am 23 de ani si inca sunt student. Tatal meu ma abandonat si doream sa intreb, daca poate fi dat in judecata pentru pensie alimentara, pana la terminarea facultatii. El are 2 pensii, una de boala de 270ron si una de Revolutionar in cuatum de 1900ron.
Va multumesc mult pentru orice sfat.
P.S. Caut si avocat care sa ma reprezinta in Timisoara.