avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate Mediclinic

Activitate Mediclinic

Buna dimineata

Am o firma pe care doresc sa o lichidez la care mai exista un stoc de marfa.
Pentru stocul de marfa,va rog sa imi raspundeti care este regimul TVA pentru acesta:
1.Daca cedez stocul de marfa catre unicul asociat,trebuie sa platesc TVA,si la ce preturi,la cele cu adaos comercial?
2.Daca fac o lichidare de stoc si vand stocul la un pret modic?(mai mic decat cel cu care am achizitionat-o).Platesc TVA aferent noilor preturi?
Va adresez aceasta intrebare,deoarece TVA pentru marfa a fost platit.
La ora actuala mai am TVA de recuperat in valoare de 274 lei.

Va multumesc
Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare:
sunt asociat la 2 firme,la una 100%,la una 99% si sunt si administrator la ambele.
Obiectul de activitate este complet diferit,nu actioneaza nici o firma pe piete adiacente,n-au nici o legatura.
Sunt cele 2 firme considerate intreprinderi legate?
Va multumesc
Buna ziua
Sunt in situatia in care voi contracta un pachet de creditare de la o banca(o scrisoare de garantie bancara si o linie de credit din care voi face trageri succesive din 2012 pana in2013).
Cum se calculeaza si cand se plateste comisionul FNGCIMM?De la banca mi s-a spus ca aceste solicita plata comisionului de la inceput,in cuantumul intregii sume aprobate de banca.
Este normal acest lucru,intrucat eu voi face prima tragere din linia de credit abia la anul,iar suma maxima ptr. care platesc comision o voi trage abia in 2013?
Vreau sa va spun ca suma este destul de mare si ca acest comision apasa impovarator asupra activitatii firmei in momentul implementarii proiectului.