Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Intreprinderi legate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Intreprinderi legate

Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare:
sunt asociat la 2 firme,la una 100%,la una 99% si sunt si administrator la ambele.
Obiectul de activitate este complet diferit,nu actioneaza nici o firma pe piete adiacente,n-au nici o legatura.
Sunt cele 2 firme considerate intreprinderi legate?
Va multumesc
Daca prin "intreprinderi legate" vreti sa spuneti "grup de interes economic" atunci, simplul fapt ca dumneavoastra participati la structura asociativa a celor doua societati si le administrati pe ambele, nu constituie un motiv pentru ca societatile sa fie considerate "legate".

Am totusi senzatia ca intrebarea dumneavoastra se refera la alte aspecte. Daca este adevarat, poate ar fi util sa detaliati, pentru a putea veni cu o solutie eficienta.