avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 144 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Lichidare firma-stoc ramas
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Lichidare firma-stoc ramas

Buna dimineata

Am o firma pe care doresc sa o lichidez la care mai exista un stoc de marfa.
Pentru stocul de marfa,va rog sa imi raspundeti care este regimul TVA pentru acesta:
1.Daca cedez stocul de marfa catre unicul asociat,trebuie sa platesc TVA,si la ce preturi,la cele cu adaos comercial?
2.Daca fac o lichidare de stoc si vand stocul la un pret modic?(mai mic decat cel cu care am achizitionat-o).Platesc TVA aferent noilor preturi?
Va adresez aceasta intrebare,deoarece TVA pentru marfa a fost platit.
La ora actuala mai am TVA de recuperat in valoare de 274 lei.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters256771 , utilizator 13:12, 12 Ianuarie 2015
1. Sub nici o forma. Stocul trebuie lichidat...
2. se face foaie de reducere(lichidare firma) si se vinde cu cat se doreste. Se colecteaza TVA.
Cum adica s-a platit deja TVA?
Robert_vlajoaga a scris:
Cum adica s-a platit deja TVA?


Cred ca doreste sa spuna ca marfa a fost achizitionata cu TVA si a platit TVA-ul furnizorului --- cu alte cuvinte l-a dedus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecere la neplatitor de tva cactusul cactusul Cum se face o ajustare de TVA (monografie) la o firma magazin cu amanuntul pentru trecere la neplatitor de TVA? Daca preturile raman neschimbate si/sau daca ... (vezi toată discuția)
Vanzare sub pret de furnizor adrianabresug adrianabresug avem pe stoc foarte multa marfa cu o vechime de 5 ani care nu se mai vinde ,administratorul vrea sa reduca pretul cu 50 % dar asta inseamna sa vindem sub pret ... (vezi toată discuția)
Bilant lichidare societate cu stoc marfa starcopit starcopit Sunt in faza de radiere a unei mici firme (srl) care din 2009 nu a mai avut nici un fel de activitate fiind suspendata iar apoi lichidata in vederea ... (vezi toată discuția)