avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate oroszstefan

Activitate oroszstefan

OUG30/2011 prevede restituirea unor sume platite ca majorari si penalitati la CAS?
Daca ca PFA, am platit pana-n 30 iunie 2011 majorari si penalitati pentru sume datorate la CAS perioada 2007-2010, se restituie partial sau nu?
Am un PFA.Pana-n 2011 am acumulat datorii consistente la CAS.Cand le-am platit in final cu penalizarile de rigoare cineva la Casa Nationala mi-a spus ca sunt cheltuieli deductibile.Am "dormit linistit" pana acum cand in codul fiscal 2012 nu mai gasesc pe lista cheltuielilor ceductibile CAS-ul. Care este de fapt adevarul? Au fost sau nu deductibile pana-n 2011. Eu le-am considerat asa si declaratia mea "200" a fost completat pe 2010 si 2011 in acest spirit.Mai pot dormi linistit? sau #-o.
Răspuns la discuția achizitie autoturism
Va multumesc. Voi reveni cu siguranta dupa aparitia codului fiscal pe 2012.Da, sunt hotarat sa cumpar un autoturism pe PFA. Acum e tarziu s-o trec de pe persoana fizica pe PFA ptr ca devine o procedura cusuta cu ata alba.Nu deduc cca 20000 roni dar...la anul voi face. Daca nu cumva se vor da niste "indicatii pretioase" si ne termina de tot.:hammer:
Cursul de schimb euro/ron pentru stabilirea limitei de "intrare" in randul platitorilor de TVA a ramas cel din data intrarii Romaniei in UE, respectiv undeva la 3,63 ron/euro?

Răspuns la discuția achizitie autoturism
Detailez: Nu alt job.Ma ocup in exclusivitate de dirigentie de santier sau coordonare tehnica in baza unor contracte incheiate cu diversi beneficiari.In acest scop am facut PFA-ul.Am sediul in Satu Mare dar santierele mele sunt in general la mari distante.(de ex in 2011 la Constanta,Bucuresti,Craiova,Oradea,Cluj)si vizitele in santier sunt la cate 3-4 zile.Am facut cca 60000 km pana azi. Anul acesta nu am avut masina pe PFA dar pe 2012 vreau sa iau una noua pe PFA.Amortizarea este pe 5 ani?
Va rog sa-mi spuneti daca dupa parerea Dvs.sunt sau nu un caz "la exceptii"
Multumesc mult.

Răspuns la discuția achizitie autoturism
Doresc s-o cumpar pe PFA. In functie de raspunsul Dvs. Stiu ca prevedrile codului fiscal 2011 nu permit deducerea cheltuielilor legate de masina (combustibil,revizii,asigurari etc) poate se schimba in 2012.
Buna ziua,
Ca diriginte de santier ma ocup de verificarea multor santiere de constructii in toata tara.Care sunt conditiile de trecere pe cheltuieli a unui autoturism cumparat pentru deplasari.Combustibilul se poate deduce? Daca da, in ce conditii?