avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1014 soluții astăzi
Forum Activitate Refdy

Activitate Refdy

Răspuns la discuția EXECUTARE SILITA
Angajatorul meu nu va vira banii decat intr-un cont al carui titular sunt, subliniez si faptul ca la angajator nu exista casierie si in acesta situatie platile sunt facute exclusiv prin viramente bancare.
Va multumesc!
Buna ziua!

In urma unui credit contractat in anul 2008 cu BCR-Sucursala Braila am ajuns in situatia de a fi executata silit.Am facut contestatie impotriva aceste executari si am obtinut, dupa plata unei cautiuni si invocarea unor motive cum ar fi: divortul de coplatitorul din respectivul contract,neefectuarea partajului, incredintarea celor 2 minori din casatoria noastra, problemele de sanatate ale unuia dintre minori, faptul ca pensia alimentara nu imi este platita,ca poprirea s-a facut in mod abuziv, atat de catre banca la care am deschis contul de salariu si unde primesc alocatiile celor 2 minori, cat si de firma la care sunt salariata, INSTANTA A DISPUS: SUSPENDAREA EXECUTARII SILITE IMPOTRIVA MEA, PANA LA SOLUTIONAREA CONTESTATIEI.
In urma celor mai sus mentionate am intampinat 2 probleme majore:

1.Banca la care am contul deschis nu vrea sa imi deblocheze contul, invocand ca sunt scutite de poprire doar veniturile provenite din salariu si alocatiile minorilor;

2.Adresa de ridicare a popririi facuta de Biroul Executorului Judecatoresc catre angajatorul meu cuprinde un art. din Codul de Procedura Civila prin care acesta din urma este obligat sa nu vireze o treime din veniturile mele salariate catre Executor dar sa blocheze aceste sume.

In urma restructurarii, urmeaza sa primesc niste plati compensatorii de la angajatorul meu iar intrebarea mea este cum pot sa beneficiez de aceste sume in conditiile mai sus specificate si evident daca pot beneficia de ele.



Va multumesc!
Tatal meu locuieste in Spania si are nevoie de formularul E301 pentru a obtine o indemnizatie. Problema consta in faptul ca el nu poate sa vina in tara, drept pentru care mi-a solicitat mie ajutorul in obtinerea acestui formular.

Informatiile de la organele abilitate sunt putine si ambigue. Pe numerele celor de la Agentia Nationala/Judeteana Pentru Ocuparea Fortei de Munca nu raspunde nimeni. Cei de la ghiseu nu au timp/chef. Asa ca va rog pe dvs. sa ma ajutati cu cateva informatii utile.

1. De unde se poate obtine acest formular?
2. Eu locuiesc in Braila momentan, pot sa obtin formularul aici, sau trebuie mers in Dolj unde are tatal meu ultimul domiciliu/loc de munca?
3. Pot sa scot eu acest formular in numele tatalui meu? Iar daca nu, de ce documente am nevoie? (Procura etc).
4. Se poate solicita On-line sau prin posta, ori trebuie mers la ghiseu?
5. De ce documente am nevoie cand solicit formularul?
6. Dupa ce il obtin, ce trebuie sa fac? (Traducere, legalizare, apostilare?)

Apelez la dvs, membrii acestui forum, cu toata increderea si speranta data de faptul ca am mai primit in trecut ajutor aici.

Va multumesc anticipat!
Lucian Dinu
In urma cu o saptamana am fost la o scoala de soferi sa ma inscriu pentru a obtine categoriile C si CE crezand ca pot sa ma inscriu cu permisul spaniol valid cat. B. Cei de la scoala de soferi mi-au spus ca trebuie sa imi schimb inainte permisul de conducere pentru ca numai in baza permisului romanesc se poate face inscrierea.

Buuun.

Ma interesez la politie despre procedura, fac tot ce este necesar apoi apare buba. Cei de la politie mi-au spus ca trebuie sa dau o declaratie notariala pe propria raspundere din care sa reiese ca nu am rezidenta normala pe teritoriul altui stat. Banuiesc ca se refera la domiciliu.

L-am intrebat pe domnul de la permise ce s-ar intampla daca as avea rezidenta normala si as da totusi declaratie ca nu am, iar dansul mi-a spus ca se fac verificari in Spania si nu imi schimba permisul intrucat nu am acest drept... Atentie! Eu cetatean roman nu am dreptul sa obtin permis... romanesc?!

In fine... Problema e ca eu am locuit in Spania in ultimii 6 ani, si chiar daca acum m-am stabilit in Romania si am domiciliul aici, nu stiu daca se poate considera ca am rezidenta/domiciliul in Spania.

Din ce mi-au spus cei de la politie singura solutie ar fi sa imi anulez rezidenta spaniola ceea ce ar insemna o mare bataie de cap, drumuri si bani irositi inutil. Deci inacceptabil.

Va rog sa ma lamuriri pentru ca nu inteleg cum se desfasoara lucrurile in aceasta tara unde totul pare pe dos. In Spania se schimba permisul romanesc intr-o clipa, e doar o formalitate, se completeaza un formular se plateste o taxa si gata, pe cand la noi fac alt dosar ca si pentru permis nou?!

Mentionez ca am locuit in Spania in baza Certificatului de Cetatean Comunitar (cel verde) care se elibereaza tuturor cetatenilor U.E. Daca am asa ceva se poate considera ca am domiciliul in Spania? O sa imi schimbe permisul daca depun actele cu acea declaratie cum ca nu am domiciliul pe teritoriul altui stat (ca asta ramane singura solutie)?

Va rog mult sa ma ajutati! Nu stiu ce sa mai fac...
Multumesc anticipat!