avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate octavien

Activitate octavien

Saptamana viitoare o sa facem succesiunea dupa mama decedata. Suntem eu, tatal meu si sora mea. Sora renunta la dreptul ei si tatal meu vrea sa imi faca contact de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct si nuda proprietate. El are 71 de ani si este in deplina capacitate mentala si fizica. Intrebarea mea este: In viitor tatal meu se pate razgandi si rezilia contractul sau dupa decesul tatalui meu sora mea ma poate actiona in instant pt reziliere si daca da pe ce motive. Am tot citit despre subiectul asta si rezultatele sunt ambigue. Mentionez ca domiciliul meu este in strainatate, si nu voi fi linga tatal meu, doar il voi ajuta financiar.
Merci.
Buna ziua,
As dori sa aflu daca mostenesc pe numele meu un imobil in urma unei succesiuni in timpul casatoriei, in cazul unui divort, acest imobil intra la partaj? este mostenirea parintilor mei.
multumesc
La intrarea in Canada nu va fi nici o problema, la iesirea din Romania sper sa nu fie probleme. O doamna de la consulatul Romaniei din MOntreal mi-a sugerat o idee nastrusnica. Ca fetita sa faca la fiecare 3 luni cate o excursie , de exemplu in Bulgaria, altfel nu va avea nici o problema. Este penibil. I-am explicat ca fetita are certificat romanesc, deci e cetatean roman si poate sta in Romania cat vrea, Raspunsul a fost ca trebuia sa intre cu pasaport romanesc in Romania ca sa aiba dreptul de a sta mai mult de 3 luni. Este incredibil.
Buna ziua, FEtita noastra este nascuta in Canada, deci are cetatenia canadiana, dar i-am facut si certificat de nastere romanesc, deci are CNP in consecinta este cetatean roman. A intrat in Romania cu pasaport canadian in 2010. Acum la intoarcere in Canada o sa aiba probleme la vama pentru ca a intrat cu pasaport canadian si aa stat mai mult de 3 luni? Am intrebat la consulatul romanesc sin Montreal, si mi-au zis ca trebuia sa intre cu pasaport romanesc. Mentionez ca noi parintii suntem doar cetatenii romani, iar fetita este cetatean canadian si roman.
Multumesc