Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bun dobandit in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bun dobandit in timpul casatoriei

Buna ziua,
As dori sa aflu daca mostenesc pe numele meu un imobil in urma unei succesiuni in timpul casatoriei, in cazul unui divort, acest imobil intra la partaj? este mostenirea parintilor mei.
multumesc
Bunurile dobandite de soti in timpul casatoriei prin mostenire legala sau testamentara sunt intotdeauna bunuri proprii (art. 340 alin. (a) Cod civil) si in consecinta nu sunt luate in calcul la un eventual partaj.