avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate 23ami

Activitate 23ami

Va multumesc pentru raspunsurile dvs.
Persoana in cauza are o scoala complementara in urma careia este calificata in croitorie.In scoala avem post vacant de lenjereasa ( necesar pentru internatele elevilor), vechime are, postul este, calificarea este, dar nu se poate.
Multumesc inca o data.
Buna seara,
am o mare dilema referitoare la muncitorii necalificati incadrati la societati bugetare.
am incercat conform ultimului ordin de promovare a personalului contractual sa promovam si muncitorii necalificati in muncitori calificati IV.Mentionez ca sunt incadrari de cel putin 5 ani.Raspunsul a fost ca nu pot fi promovati, am intrebat " atunci ce se poate face pt ei sa nu ramana o vesnicie la nivelul de necalificat " si mi s-a raspuns " nu stiu".Va intreb pe dvs. poate aveti un raspuns care sa ma lamureasca: muncitorii necalificati nu vor deveni niciodata calificati, chiar daca in urma absolvirii unor scoli(complementare) sau licee au si ei niste califocari?
Va multumesc, poate aveti si un act normativ.
este legala angajarea unei persoane in locul alteia aflata in concediu medical ?
Se poate face angajarea pe perioada determinata ,la cumul?Sunt necesare avizarile primariei sau se poate doar la nivelul unitatii scolare?
Rog un raspuns urgent.
Va multumesc