avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate TEI

Activitate TEI

Răspuns la discuția TVA
art.21 ,alin1 din legea 571-2003 privind codul fiscal .!!!????
Discuție TVA
Buna ziua,

ANAF-ul in urma inspectiei fiscale efectuate in iunie 2011 au hotarat urmatoarele:
- firma noastra are un client extern care nu a mai platit facturile din urma, clientul extern este din Germania, iar prestatorul este din Romania.
Firma din Romania a deschis o procedura de arbitraj de recuperare a sumelor neincasate prin camera de comert, la care camera de comert a emis o factura pentru serviciile efectuate in suma totala de 14 432 lei din care TVA 19% 3463 lei. Firma din romania a inregistrat factura ca si cheltuiala si a dedus TVA ca si fiind deductibil fiscal, la care a depus in decursul anului 2011 cerere de rambursare TVA la care s-a acceptat in martie 2011 si s-a restituit tva-ul de rambursat in suma de peste 5000 lei.
-am avut control la acte si n-au precizat nimic si s-a aceptat suma de rambursat la care am primit decizie de rambursare inclusiv si suma rambursata.
- in iunie 2011 societatea din romania a avut control de fond de la Finante si s-au verificat toate documentele de la ultimul control din 2007 si pana in iunie 2011, si au constatat:
1. scoaterea facturii de la camera de comert, deoarece din punctul lor de vedere TVA-ul trebuie trecut ca si TVA neexigibil si se trece treptat pe TVA deductibil in functie de suma recuperata de la clientul extern, iar cheltuiala trebuie scoasa deoarece ne-au spus ca influenteaza pierderea fiscala din contabilitatea firmei si tot asa trebuie trecuta pe chetuieli in functie de incasari de la clientul extern.
2. ne-au pus penalizari din data de 01.01.2011 si pana la data efectuariii controlului pe tva-ul de pe factura de la camera de comert in valoare de 216 lei.(30.06.2011)
3. ne-au pus sa restituim la finante tva-ul in suma de 3463 lei.
Este corect din punct de vedere fiscal scoaterea facturii, deoarece noi nici acum nu avem niciun semn de la clientul extern, cine stie daca o sa putem recupera vreo suma de la el, este corect ceea ce ne-au impus cei de la finante????? iar daca nu ce-ar trebui sa fac acum ca sa-mi recuperez banii ?

Multumesc mult !
Răspuns la discuția TVA


Reiau situatia creata pe tema TVA-ului ,deoarece nu stiu cum trebuie sa procedez mai departe !?

ANAF-ul in urma inspectiei fiscale efectuate in iunie 2011 au hotarat in urma dispozitiei privind masurile stabilite urmatoarele:
- firma noastra are un client extern care nu a mai platit facturile din urma, clientul extern este din Germania, iar prestatorul este din Romania.
Firma din Romania a deschis o procedura de arbitraj de recuperare a sumelor neincasate prin camera de comert, la care camera de comert a emis o factura pentru serviciile efectuate in suma totala de 14 432 lei din care TVA 19% 3463 lei. Firma din romania a inregistrat factura ca si cheltuiala si a dedus TVA ca si fiind deductibil fiscal, la care a depus in decursul anului 2011 cerere de rambursare TVA la care s-a acceptat in martie 2011 si s-a restituit tva-ul de rambursat in suma de peste 5000 lei.
-am avut control la acte si n-au precizat nimic si s-a aceptat suma de rambursat la care am primit decizie de rambursare inclusiv si suma rambursata.
- in iunie 2011 societatea din romania a avut control de fond de la Finante si s-au verificat toate documentele de la ultimul control din 2007 si pana in iunie 2011, si au constatat:
1. scoaterea facturii de la camera de comert, deoarece din punctul lor de vedere TVA-ul trebuie trecut ca si TVA neexigibil si se trece treptat pe TVA deductibil in functie de suma recuperata de la clientul extern, iar cheltuiala trebuie scoasa deoarece ne-au spus ca influenteaza pierderea fiscala din contabilitatea firmei si tot asa trebuie trecuta pe chetuieli in functie de incasari de la clientul extern.
2. ne-au pus penalizari din data de 01.01.2011 si pana la data efectuariii controlului pe tva-ul de pe factura de la camera de comert in valoare de 216 lei.(30.06.2011)
3. ne-au pus sa restituim inapoi la finante tva-ul in suma de 3463 lei.
Este corect din punct de vedere fiscal scoaterea facturii, deoarece noi nici acum nu avem niciun semn de la clientul extern, cine stie daca o sa putem recupera vreo suma de la el, este corect ceea ce ne-au impus cei de la finante????? iar daca nu ce-ar trebui sa fac acum ca sa-mi recuperez banii ?

Multumesc mult !
Răspuns la discuția TVA
Intre timp am facut venituri facind vinzari si trebuie sa returnez TVA ( vorba chiar de produse din import)
Mai exact am emis facturi catre terti in Romania incarcate de TVA iar acum TVA-ul respectiv trebuie sa-l vars la ANAF
Asta era o alta intrebare ,acum nu pot compensa TVA-ul ?
Răspuns la discuția TVA
Da ,am inteles dar eu acum cum recuperez sumele respective
Intre timp am de returnat TVA ,,...pot sa-l compensez ?
Răspuns la discuția TVA
Regret ca nu am fost inteles prea bine .
Eu am probleme cu TVA-ul rezultat din facturile cu taxele de arbitraj comercial emise de C .Comert .Aceste taxe le-am platit pentru a ma putea judeca prin intermediul Comisiei de arbitraj de pe linga CComert .
Am cistigat procesul in Romania(dar asta nu este relevant pt TVA rezultat din facturile respective)
Ulterior eu am recuperat TVA-ul respectiv....dar(aici vine problema ) la primul control ANAF-ul ma pune sa returnez TVA respectiv pe motiv ca n-am avut venituri in perioada respectiva ,evident ca l-am returnat .
Dar este corect ? A trecut mai mult de-o luna de atunci !
Cind pot sa-l mai recuperez acel TVA ?
Răspuns la discuția TVA
Buna ziua ,

Sint o firma oarecare ,am un contract extern si la un moment dat partenerul extern nu mai plateste facturile restante .In acest timp si activitatea firmei se reduce deoarece lucram doar pt firma externa.(deci nu mai realizam profit)
Ca sa recuperam cv facturilor restante il dam in judecta pe partenerul extern si evident platim niste taxe judiciare care contin TVA.
Firma neavind destui bani pentru taxele respective am dat din buzunarul propriu bani in numele firmei (cu factura evident emisa pe firma )-cum altfel sa-mi recuperez banii daca nu ma judec cu el ?
La ultimul control mi-au spus cei de la ANAF ca trebuie sa returnez suma de TVA aferenta taxelor de judecata si ca le voi recupera cind voi avea venituri !?
Acesta este istoricul pe scurt !
Răspuns la discuția TVA
Taxa de arbitraj era pentru un proces cu un datornic
Taxa si alte cheltuieli au fost din sume imprumutate partial de mine firmei-sint unic asociat -pentru recuperarea unui debit .
Discuție TVA
Am de recuperat TVA (rezultat de la factura ce reprezinta o taxa de arbitraj)
Intre timp recuperez TVA-ul dar la primul control ANAF ma obliga sa-l returnez pe motiv ca fima nu are venituri (nici profit)
Este legal ?
Daca nu,... ce-ar trebui sa fac ?
Răspuns la discuția Recuperare TVA
Buna seara,
Multumesc pentru raspunsul dat pina acum !
Factura ce contine TVA deductibil este de la Camera de Comert din Romania -procesul era cu o firma straina .