Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare TVA

Am primit o factura cu taxe de arbitraj cu un partener extern care are TVA inclus .
Cei de ANAF m-au pus sa returnez TVA-ul dedus din acea factura.
Motivul - deducerea TVA-ului se poate face doar cind voi cistiga procesul
Intrebare :este legal ?
Firma momentan este pe pierdere dar cu pasi repezi ne indreptam spre profit.
Ce ma sfatuiti sa fac ,pentru ca acum am de plata TVA rezultat din venituri pe care eu ar trebui sa-l platesc !??

Multumesc mult !
firma este obligata sa colecteze si sa vireze la bugetul de stat tva aferenta veniturilor obtinute din desfasurarea activitatii, chiar daca inregistreaza pierdere fiscala.
in ceea ce priveste taxa de arbitraj, daca factura contine tva extern, nu aveti drept de deducere in romania pentru tva achitata in alte state.
tva se include in costul serviciului de arbitraj si se poate recupera ulterior de la autoritatile fiscale din statul respectiv.

nelamurirea mea este legata de faptul ca partenerul v-a emis o factura ce contine tva.
firma dvs. nu este inscrisa in registrul operatoilor intracomunitari?
Buna seara,
Multumesc pentru raspunsul dat pina acum !
Factura ce contine TVA deductibil este de la Camera de Comert din Romania -procesul era cu o firma straina .