avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate vasea2008

Activitate vasea2008

am o i.i. cu obiect de activitate "vanzarea prin piete standuri etc."as dori sa ma axez pe producerea de lenjerii de pat,cearsafuri,fete de perna.aceasta activitate as vrea sa o desfasor acasa (alt spatiu decat sediul social al i.i.).intrebarile mele sunt : ce acte mi-ar trebui sau ce autorizatii pentru a putea desfasura aceasta activitate? imi trebuie cerificat de producator? cum pot vinde produsul finit (lenjeria de pat) daca eu am NIR pe material (rola la metru liniar)?
sunt titularul unei intreprinderi individuale , nu am angajati si in acelasi timp sunt si angajat la o societate comerciala cu contract de munca pe perioada nedeterminata. sunt obligat sa platesc cass pentru intreprinderea individuala ? .....in conditiile in care platesc ca si angajat la sc. va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția lichidare stoc
va multumesc deocamdata.....dar tin sa precizez ca sunt neplatitor de tva , iar vanzarea o fac catre persoane fizice....cu bon fiscal. in nir-uri am inregistrat un pret de vanzare....iar acum trebuie sa fac aceasta vanzare la alt pret (cel de achizitie). trebuie incheiata vreo declaratie ceva sau o notificare prin care sa mentionez reducerea acestor preturi de la "x" la "y" pentru fiecare produs?
Discuție lichidare stoc
va rog sa-mi explicati si mie cum inregistrez in contabilitate (partida simpla....avand o i.i) lichidarea stocului de marfa. vreau sa ma reprofilez si am un stoc de marfa pe care-l vand la pret de achizitie. va multumesc.