avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1215 soluții astăzi
Forum Activitate crystarm

Activitate crystarm

Buna ziua. AM si eu o intrebare: cum se trece administrarea unei asociatii de proprietari la o firma de administrare privata??
Ce trebuie facut in acest sens,in cazul in care acest subiect s-a dezbatut in adunarea generala,dar nu s-a ajuns inca la un consens??? Doresc sa stiu exact pasii care sunt de urmat din punct de vedere legal(semnaturi,adeziuni etc). Va multumesc.
Am avut 8 credite.Mai am 5. Situatia s-a inrautatit acum un an si jumatate cand sotul s-a imbolnavit si nu a mai putut lucra. La serviciu i s-a inchis cartea de munca cu acordul ambelor parti,cei din firma afirmand ca nu ii pot da somaj intrucat ei fac angajari.Avand in vedere faptul ca sotul meu nu are voie sa lucreze in ture de noapte,i-au spus la revedere. A ramas fara nici un venit. L a scurt timp s-a mai adaugat si faptul ca mie mi s-a diminuat salariul cu 15% si ca sa fie totul si mai ,,bine'' am poprire pe salar de la BT. Nu doresc sa raman fara datorii neplatite,dar as dori sa pot obtine o amanare a datoriilor pana cand voi reusi sa pensionez sotul pe caz de boala, astfel ca sa pot achita din datorii. La ora actuala mai am venit de 400 lei la doua persoane. Cu atitia bani am ramas in mana, avind in vedere ca mi se opreste jumatate din salar la poprirea de la BT. Ce pot face??? Cui ma pot adresa??? Am si 2 dosare la firmele de recuperari.Este ingrozitor ce mi se intimpla.Va multumesc.
#-o
Răspuns la discuția Va rugam sa ne ajutati
vA MULTUMESC PENTRU CELE RELATATE. vA POT SPUNE CA SOTUL A PLECAT DIN UNITATE CU ACORDUL PARTILOR,MOTIVAND CEI DE ACOLO CA NU AU POSTURI PENTRU CONDITIILE DE MUNCA PE CARE LE CERE.Practic i s-a fortat mana sa plece pur si simplu,primind de la firma adresa ca contractul inceteaza cu acordul ambelor parti,motivand ca nu-i poate asigura somaj intrucat au posturi vacante pe care fac angajari(asa aveau acum un an).Alte explicatii nu au mai dat si acelasi lucru ni s-a spus si la ITM IASI , ca angajatorul poate sa nu ii acorde somaj daca face angajari.Mentionez ca nu a avut abateri disciplinare sau de alta natura. Problema este ca nu gaseste de munca, nu il primeste nimeni pe motiv ca e trecut de 50 de ani si este bolnav.Nu mi se pare corect. De angajat nu se poate angaja dar nici nu il pot pensiona.Am sa revin cu informatiile solicitate dupa ce voi ridica cartea de munca. V a multumesc.
Buna seara.Vin cu rugamintea de a ne da un sfat.Sotul meu nu mai lucreaza de un an de zile si atunci cand a fost disponibilizat, nu i s-a dat somaj, desi nu au fost probleme,nu a fost dat afara pentru indisciplina sau altceva.A lucrat ca agent de paza dar pe dosarul medical era trecut cu ,,apt conditionat'',deoarece sufera cu inima.A avut un infarc acum 5 ani iar anul trecut la facut si pe cel de al doilea.Cu toate acestea nu il pot pensiona medical,pentru ca nu are zilele de internare dupa cum mi s-a spus.ASTFEL CA LA ORA ACTUALA NU ARE NICI UN VENIT DESI A MUNCIT 32 DE ANI IN CONDITII GRELE SI FOARTE GRELE DE MUNCA in cadrul Fabricii de Tigarete din IASI. Ce este de facut??? La ITM IASI a fost in audienta si i s-a comunicat ca atat timp cat angajatorul angajeaza,are dreptul sa nu ii ofere somaj si ca plecarea se face pe cale amiabila atata vreme cat el nu mai e apt de munca.ESTE CORECT ASA CEVA??? Sa lasi un om fara nici un venit,sa nu aiba din ce trai si cu ce sa isi cumpere nedicatia. Va rog, spuneti-ne ce e de facut, ca nu mai putem indura.Suntem disperati.
VA MULTUMESC.
Răspuns la discuția Vreau sa stiu
VA MULTUMESC
Discuție Vreau sa stiu
Buna seara.Am o nelamurire si as vrea sa stiu: sotul meu a avut un copil din casatoria anterioara,iar cand acesta a implinit 14 ani, la chemat in fata instantei,sustinand ca el nu e tatal biologic. Tatal biologic la recunoscut pe copil ca fiind al lui. Cum putem afla daca copilului i s-a intocmit alt act de nastere si daca la rubrica tatalui nu mai figureaza sotul meu.Hotararea venita de la tribunal nu are aplicata stampila de definitiv si irevocabil si nu stim ce sa facem. Dorim sa stim acest lucru deoarece noi nu avem copii si am vrea sa stim daca copilul odata ce a renuntat la numele sotului si a fost recunoscut de tatal sau natural mai are vreun drept legal la mostenire. Si cine ar mai avea dreptul in cazul in care s-ar produce decesul sotului/sotiei???
:sorry: