avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate gigel_78

Activitate gigel_78

Discuție accident rutier
in data de 10 .02 .2011 am avut un accident de circulatie in urma caruia am avariat un autoturismmarca matiz.. el a franat brusc si eu am intrat in el. accidentul nu a fost cu vctime, decat avarierea autoturismelor. eU LA MASINA MEA NU AM AVUT CASCO CI DOAR ASIGURAREA OBLGATORIE LA ZI pe care i-am si dat-o pagubitului. ne-am inteles amiabil si asta a fost tot..Pagubitul pe masina lui a avut polita casco . acum am primit o citatie sa ma prezint la judecatorie la bucuresti deoarece asigurarea casco a pagubitului a dat in judecata firma asiguratoare a mea si aceeasta la randul ei ma chemat pe mine. Firma casco a pagubitului a platit despagubirea in valoare de 13.232,98 lei. Firma asiguratoare a mea a platit suma de 9.207,99 lei ramanand diferenta de achitat in valoare de 4.024,99. Am primit aceasta citatie in calitate de intervenient. Ce pot face in situatia aceasta ? sunt bun de plata daca am avut asigurarea in regula ?
Răspuns la discuția reclamatie la politia economica
se pote termina totul la politite fara a se mai ajunge in instanta ?
Răspuns la discuția reclamatie la politia economica
am fost la piltite si am dat declaratie .toate bune si frumoase pana in prezent. De acolo mi sa spus ca daca ma inteleg cu reclamantul si vine pentru a-si retrage plangerea scap usor nu mai imi ia la purificat firma . Ce este de facut ? E ste posibil asa ceva cand plangerea a fost facuta la inspectorat ?
lucrez in domeniul constructiilor mai exact in montarea acoperisurilor cu tigla metalica . Am luat o lucrare , am cazut de acord cu propietarul asupra pretului si asupra transei de bani, m-am apucat de lucrare am pus folia anticondenspe acoperis , dupa careurma sa ne intalnim si sa imi dea prima transa de bani. M-am intalnit cu propietarul si in loc sa imi dea suma pentru care ne-am inteles mi-a dat mai putin.. Eu nu am mai continuat lucrarea iar propietarul ma reclamat la politia economica.. Nu am facut nici un act cu el sau vreo chitanta. Ce este de facut in continuare ?