avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate lemnarm

Activitate lemnarm

Am fost astazi si am depus contestatia , sunt din Cluj. Primul termen este 16 Nov , deci aproape :)

Daca eu nu ma prezint la acest termen se considera proces pierdut din partea mea si se da imediat decizia de suspendare din nou a permisului de conducere sau mai trece ceva vreme ? :)

Multumesc
Mircea
In primul rand, multumesc pentru raspunsuri. Clar si la obiect.

As mai avea o intrebare insa: Avand in vedere ca suntem in vacanta judecatoreasca care tine din cate am inteles pana in 31 august, daca depun contestatia acuma oare cand ar trebui sa ma astept la prima infatisare in tribunal ? Oare mai repede de octombrie ?

Vreau sa imi fac o imagine cam la ce dati sa ma astept: prima infatisare , sentinta finala , etc.

Multumesc
Mircea
Multumesc mult pentru raspunsuri.

Deci urmeaza sa completez o contestatie la procesul verbal si impreuna cu toate actele mentionate de dvs am sa le depun la judecatorie.

Un amic care a trecut prin asa ceva imi spunea sa depun contestatie la politie insa imi pare mai de bun simt sa depun la judecatorie , ca doar ei sunt capabili sa blocheze executarea.

Oricum nu ma astept sa obtin mare lucru , macar o amanare pentru ca sunt constient ca este practic cuvantul meu impotriva cuvantului agentului.

Multumesc
Mircea

PS: acolo spuneati 2 copii pentru contestatie , una pentru instanta si una pentru autoritatea sanctionatoare - aia inseamna ca trebuie eu sa le depun si la judecatorie si la politie sau se ocupa judecatoria de asta ?
Salutari,

Ma gandesc ca multa lume a pus intrebarea asta dar nu reusesc sa fac un plan clar cu ce trebuie sa fac:

Mi-a fost retinut azi permisul pentru 30 zile pentru trecere pe culoarea rosie a semaforului , agentul era singur in masina , el spune ca am trecut pre rosu eu zic ca era cam galben , oricum nu are rost sa te certi ca nu obtii nimica.

Vreau sa va rog sa vedem cum as putea proceda sa contest PV daca chiar nu pot obtine nimica , as dori macar o amanare sa nu imi afecteze concediul minunea asta.

Imi poate indica cineva cum as putea face va rog ? Sunt din Cluj.
Unde trebuie sa ma duc si cum trebuie sa depun contestatie , si la ce trebuie sa ma astept daca nu castig procesul ?

Legea zice 30 zile suspendare ... ii posibil sa primesc 90 daca pierd procesul ?
Amenda este de 280 sau 140 in 48 ore , daca contest platesc sigur 280 ? nu mai am nici o sansa sa platesc 140 ?

Multumesc si va sunt sincer reconoscator pentru orice ajutor mi-ati putea da
Mircea
In fiecare situatie in care a trebuit sa fie efectuata o modificare la abonament , orange o tinea sus si tare "facem modificarea doar cu acordul si semnatura persoanei de contact" , eu fiind aceea persoana , de fiecare data. Ei bine , la aceasta modificare mult mai profunda decat inchiderea unei casute vocale nu au avut nevoie de nici un acord , au facut de capul lor. De ce nu mi-au dat mie mesaj , persoanei de contact , administratorului firmei , singurei persoane care putea efectiv decide ceva in aceasta legatura ?

Aia ma supara pe mine , eu imi asum raspunderea pierderii dar si ei sa isi asume raspunderea greselii ca nu au notificat pe cine trebuie si cum trebuie. Eu am sa platesc pentru ca am gresit , dar urmaresc sa isi asume si ei o parte din vina. Oricum , aia ii partea numarul 2 a luptei. :)
Orange a spus clar (cu alte cuvinte poate , dar tot la fel de clar) , am vazut ca a fost o frauda , am vazut ca ceva nu a fost in regula , dar nu ne intereseaza , conform contractului ce consumati platiti asa ca ne datorati 2500ron + abon , eventual va putem esalona datoria ceaa ce au si facut datoria datorie ramane ...

Pe de alta parte ii vorba de o factura , noi am vazut cand a venit factura si am inchis da pana nu vezi factura de unde a stii ca cineva o consumat asa mult ... in fine nu are importanta si nu este in topicul subiectului.

Chestia interesanta ca sa vezi cat de "client" si cat mult respect ne poarta Orange a fost ca , contul avea 140euro limita , cand se atingea limita aia contu se bloca pana se confirma o garantie or so ... normal , cand s-a atins acea limita Orange a NU a blocat ci doar a notificat ca s-a depasit limita si CULMEA CULMILOR ghici pe cine a notificat ... nu pe administratorul firmei , nu pe persoana de contact , ci exact pe persoana care facea costul adica Orange a dat telefon la hot si i-a zis ca vezi ca ai depasit si atat ... dupa care au marit limita la 500 ...

deci protectie de frauda 0 , protectie clienti 0 , suntem doar vaci de muls cand prind ocatia ...

salutari
Mircea
Asa ma gandeam si eu sa procedez, problema ii ca nu prea stiu avocati in Cluj (nici in alte parti ca de altfel). Pot eventual in prima faza sa zicem sa ma duc la politie , dar nici acolo nu stiu unde sa ma adresez pentru ca mai mult ca sigur ca pe majoritatea de acolo nu ii intereseaza de frauda mea de pe cartela , ar trebui probabil sa ma duc direct la un departament care se ocupa explicit cu asta , investigarea fraudelor ... daca exista asta ceva bineinteles.

Multumesc :)
Salutari,

Firma pe care o detin are abonament de grup la Orange si un numar de 13 cartele , una dintre acestea a fost ratacita in urma cu 2-3 luni (noi nu am sesizat decat prea tarziu , cand a venit factura) , cel care a gasit-o a vorbit/incarcat cartele prepay de pe ea in valoare de aproape 2000ron , nu stim despre cine este vorba nu am reusit sa aflam. Avem lista de apeluri pe care a facut-o si dorim sa aflam cine este persoana respectiva si sa-l tragem la raspundere.

Ne poate ajuta cineva va rog cu ceva informatii ? Unde ne putem adresa ? Ma gandesc ca la politie dar nu stiu cum se poate face ? Unde si cum oare fac plangere pentru asa ceva ... ca nu am facut niciodata si nu stiu cum sa procedam.

Oare am nevoie de un avocat inainte ?

Multumesc anticipat
Mircea
Va rog sa ma credeti ca eu sunt primul discus la discutii , doar eu am initiat acest thread. Sper ca totusi sa gasesc un raspuns la problemele mele ...

Anyone :) ?
Aplauzele au fost pur ironice pentru ca eu va rugam in postul anterior sa imi explicati cum pot aplica eu asta in cazul meu nu sa imi dati un articol imens cu codul civil , daca nu puteti sa imi explicati atunci va rog frumos sa lasati pe altii. Eu am venit aici sa cer ajutorul celor care sunt disusi sa ma ajute nu sa primesc articole kilometrice sau replici din varfu' plopului

Am fost destul de clar ?

Pentru restul care citesc threadul acesta imi cer scuze ...