avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1267 soluții astăzi
Forum Activitate dancucu

Activitate dancucu

Răspuns la discuția cumulare
va multumesc pentru amabilitate
Discuție cumulare
buna ziua,va rog sa-mi spuneti daca, in conditiile noii legi a pensiilor pot sa cumulez pensia cu salariu in cazul in care am iesit mai repede la pensie-57 de ani-datorita grupei a 2 a de munca,si doresc sa lucrez in continuare intr-o institutie de stat
buna ziua!de curand am primit decizia de pensionare pt limita de varsta,avand in vedere ca potrivit art.57(conditii speciale,lucru in mediul cu radiatii )am indeplinit conditiile,respectiv 15 ani in aceste conditii indiferent de varsta.Numarul total de puncte a fost calculat la 49.08266,iar punctajul mediu 1.90401,stagiul complet de cotizare fiind de 42 ani.Va rog cu respect sa-mi spuneti daca cei 15 ani de conditii speciale(reprezentand 22ani si 6 luni conform grupei 1 de munca)nu trebuia sa fie calculati cu un procent mai mare de puncte ,si de ce nu s-a facut raportarea la conditiile speciale ,nu la total ani,in acest fel numarul de puncte obtinute facand ca valoarea pensiei sa fie mai mare?Cum pot afla daca calculul pensie este corect facut? Va multumesc