avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate AureliaP

Activitate AureliaP

Răspuns la discuția Registrul agricol
Multumesc pentru raspuns.
In formularul tipizat "Declaratie fiscala pentru stabilirea impozitului pe teren in cazul persoanelor fizice" mi se cere sa comunic, pentru terenul detinut in proprietate, date referitoare la inregistrarea acestuia in Registrul agricol al comunei respective (informatii de genul: anul registrului, tipul, volumul, pozitia nr). Precizez ca am cumparat terenul in anul 2004, l-am inregistrat la administratia publica locala pentru impozit, platesc impozitul anual, este un teren intabulat, dar nu am vreo dovada scrisa cum ca l-as fi inregistrat in vreun registru agricol, la momentul respectiv sau ulterior.
Deci:
1. Cum se poate inregistra un teren in Registrul agricol al comunei respective?
2. Cum se poate obtine o adeverinta cu datele solicitate in declaratia fiscala (anul registrului 20../20.., tipul ..., volumul ..., pozitia nr...)?

Precizez ca este vorba de un teren mixt, intravilan si extravilan, fara constructii, Nu locuiesc in zona respectiva.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
ce se intelege prin documentatie cadastrala? Care sunt documentele ce fac obiectul documentatiei cadastrale? Multumesc
La incheierea actelor de vanzare-cumparare a unei case cu terenul aferent, intr-o comuna, vanzatorul este obligat sa prezinte documentele cadastrale? Care sunt acestea (minim obligatorii)? Se poate incheia tranzactia si in lipsa acestor documente cadastrale? Notarul poate decide ce tip de documente cadastrale trebuie sa prezinte vanzatorul? Multumesc