avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Activitate bestflorin

Activitate bestflorin

Am avut un accident de circulatie in urma caruia am fost condamnat la 1 an cu suspendare.Ca pedeapsa accesorie am primit interzicerea dreptului de a conduce autovehicule pe perioada executari pedepsei principale.In sentinta mai am si urmatorul paragraf:In baza art.71 al 5c.p,suspenda executarea pedepsei accesorii (dreptul de a conduce vehicule),pe durata suspendarii conditionate a executarii pedepsei principale.Intrebarea mea este:pedeapsa accesorie in accest caz (dreptul de a conduce autovehicule) nu este si ea suspendata?Se mai poate anula dreptul de a conduce in acest caz? multumesc.
Buna ziua.Am avut un accident auto,in urma caruia am fost condamnat la 1an si 2luni de inchisoare cu suspendare.In sentinta am urmatorul paragraf:(În baza art. 71 C.p., interzice inculpatului, ca pedeapsă accesorie, exerciţiul drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a teza a II-a, lit. b şi lit. c (dreptul de a conduce autovehicule) C.p. pe durata executării pedepsei principale).intrebarea este urmatoarea:eu dupa un an si doua luni pot sa dau din nou de permis,sau la un an de la raminerea definitiva a sentintei?sau carnetul este suspendat pe perioada de 1an si 2luni.in cazul in care carnetul mi-a fost anulat la redombindire avind mai multe categorii,trebuie sa dau examen pentru fiecare categorie in parte? Va multumesc.