avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Activitate ninabv

Activitate ninabv

Răspuns la discuția scoala de soferi
anvata din siteul drpciv si vei lua.sunt chestii interesante
Buna ziua.Doresc pe aceasta cale sa fiu ajutata cu o antrebare si anume:Fica mea an varsta de 20 ani rezultata din prima casatorie,doreste sa a-si schimbe numele de familie.Este posibil asa ceva?Ea doreste ca ulterior schimbarii numelui sa poarte numele meu(al mamei) purtat an prezent care este de fapt numele de fata.Ce poate face an acest sens?si unde trebue sa se adreseze? Va multumim anticipat.
Buna ziua .Doresc si eu pe aceasta cale raspunsul la o problema nerezolvata anca.An anul 2002 am nascut 2 fetite gemene,dintr-o relatie de concubinaj.La acea data tatal era plecat an strainatate cu contract de munca si din aceasta cauza la data nasterii nu a putut fi prezent.Mentionez ca fetitele s-au nascut prematur si din cauza problemelor medicale am fost nevoita sa le declar pe numele meu (la numele tatalui bara).Anii au trecut si lucrurile au ramas asa.An acest an am legalizat relatia cu tatal minorelor,acesta luand dupa casatorie numele meu.Doresc sa stiu care este metoda de recunoastere a minorelor?E legal doa declaratiea?Sau trebue vro actiune judecatoreasca? Va multumesc anticipat.