avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1415 soluții astăzi
Forum Activitate maxtheone

Activitate maxtheone

Răspuns la discuția vechime in munca
Si totusi, cum se poate cumula acesta vechime (de pe ambele carnete de munca)?
Mentionez ca ITM-ul nu a miscat un deget pentru recuperarea primei carti de munca.
Buna ziua.
Sotia mea are 2 carti de muca,pe prima aproximativ 2 ani iar pe cealalta peste 20 ani.Prima carte nu a fost de gasit timp de 20 ani pina cind ,de curind,am reusit sa o recuperam cu ajutorul unui avocat.
Intrebarea mea este;cum poate fi inscrisa vechimea anterioara in cartea de munca? sau cum se face adaugarea la vechimea in munca a acelei perioade?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua.O intrebare pentru o colega de serviciu.Dupa diagnosticare cu cancer de colon a trebuit pe parcursul tratamentului sa intre in concediu medical.Din fericire tratamentul a dat roade iar acum doreste sa reinceapa serviciul.Problemele incep acum:comisia medicala a decis ca poate lucra 4 ore pe zi insa de la locul de munca i s-a spus ca nu se poate.Mentionez ca este incadrada ca functionar public la serviciul de taxe din Constanta.Ce trebuie sa faca pentru a intra in drepturi?Va multumesc anticipat
Am urmarit si alte discutii cu aceasta tema de pe forum insa pun o intrebare pentru un caz particular.Soacra mea a fost casatorita timp de 30 ani dupa care a intervenit divortul.La 4 ani dupa divort socrul meu a murit.Conform articolelor citite anterior nu are drept de pensie de urmas sau intre timp a fost modificata legislatia si ii permite sa profite de ea?Mentionez ca nu are nici un alt venit.Va multumesc anticipat
Buna ziua.Am o verisoara care a suferit de cancer mamar iar in urma operatiei i-a fost extirpat un san.Are varsta de 48 ani si 6 ani vechime in cimpul muncii.doresc sa aflu daca poate fi pensionata pe caz de boala si pasii ce trebuiesc urmati.Va multumesc anticipat