Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Poate beneficia de pensie de urmas dupa divort?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Poate beneficia de pensie de urmas dupa divort?

Am urmarit si alte discutii cu aceasta tema de pe forum insa pun o intrebare pentru un caz particular.Soacra mea a fost casatorita timp de 30 ani dupa care a intervenit divortul.La 4 ani dupa divort socrul meu a murit.Conform articolelor citite anterior nu are drept de pensie de urmas sau intre timp a fost modificata legislatia si ii permite sa profite de ea?Mentionez ca nu are nici un alt venit.Va multumesc anticipat
Daca NU erau casatoriti la data decesului, NU beneficiaza de pensie de urmas, pentru ca NU ii e urmas fostului sot.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Toate drepturile legale ale soacrei s-au incheiat la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii de divort.In consecinta nu are dreptul la pensie de urmas, drept de mostenire,abitatie etc.