avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

doresc sa ma lamuriti si pe mine cu o problema
mama mea in virsta de 63 de ani a stat in concubinaj cu un barbat (acum are 71 de ani) care a divortat de putin timp (de citeva luni) peste 10 ani. daca mama mea s-ar trece in acte cu acest barbat beneficiaza de pensie de urmas in caz ca decedeaza el ?
Beneficiaza de pensie de urmasi chiar daca ar avea sa presupunem doar 2 luni de casatorie cu acte?
adelaaringhe a scris:

doresc sa ma lamuriti si pe mine cu o problema
mama mea in virsta de 63 de ani a stat in concubinaj cu un barbat (acum are 71 de ani) care a divortat de putin timp (de citeva luni) peste 10 ani. daca mama mea s-ar trece in acte cu acest barbat beneficiaza de pensie de urmas in caz ca decedeaza el ?
Beneficiaza de pensie de urmasi chiar daca ar avea sa presupunem doar 2 luni de casatorie cu acte?


Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 10 ani.
Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta, pe perioada in care este invalid de gradul I sau II, daca durata casatoriei a fost de cel putin 1 an.
Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta si de durata casatoriei, daca decesul sotului sustinator s-a produs ca urmare a unui accident de munca, a unei boli profesionale sau tuberculozei si daca nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici de o patrime din salariul mediu brut pe economie.
Sotul supravietuitor beneficiaza de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului, daca in aceasta perioada nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici de o patrime din salariul mediu brut pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3) din Legea nr.19/2000.
Sotul supravietuitor care are in ingrijire la data decesului sustinatorului unul sau mai multi copii in varsta de pana la 7 ani beneficiaza de pensie de urmas pana la data implinirii de catre ultimul copil a varstei de 7 ani, in perioadele in care nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici de o patrime din salariul mediu brut pe economie stabilit conform art. 5 alin. (3) din Legea nr.19/2000.
deci sa inteleg ca mama care are 64 de ani daca se cosatoresti acum si nu face 10 ani de casatorie nu va primi pensie de la sot? si daca va ramine necasatorita va primi pensie de la fostul sot in caz ca acesta decedeaza?
Cele mentionate mai sus sunt prevederile Legii nr.19/2000 referitoare la situatiile in care sotul supravietuitor beneficiaza de pensie de urmas dupa fostul sot.
Daca va ramane necasatorita nu va beneficia de pensie de urmas.
nu mai inteleg nimic, mai sus imi scrieti ca numai daca durata casatoriei este de minim ani acum ca daca nu se casatoreste nu mai primeste penise de urmasi, va rog explicati-mi ca pentru o persoana care nu are cunostinte juridice. deci mama la cei 64 de ani daca acum se casatoreste cu omul de 74 de ani si acesta decedeaza la o luna de zile de la casatorie mai primeste pensie de urmasi sau nu ?????
Cred ca ar trebui sa cititi mai bine raspunsurile date .... Legea nr.19/2000 prevede situatiile in care sotul supravietuitor beneficiaza de pensie de urmas.

Una dintre conditiile de a beneficia de pensie de urmas este ca la data decesului mama dvs trebuie sa fie casatorita. In caz contrar, nu poate beneficia de pensie de urmas.

Alte discuții în legătură

Pensie urmas _ conditii ralu_2008 ralu_2008 o sotie care este casnica (deci nu beneficiaza de sume din fondul public de pensii) beneficiaza de pensia de urmas a sotului care a fost pensionar si in ce ... (vezi toată discuția)
Pensia de urmas pentru sotie ofeliaberes69 ofeliaberes69 sotia are 55 ani ,nu are vechime in campul muncii,sotul a decedat recent. Are drept la pensie de urmas? (vezi toată discuția)
Pensie urmas ContSters79066 ContSters79066 tatal meu a decedat si as dori sa aflu daca mama are dreptul la pensie de urmas, cu mentiunea ca mama este pensionara si primeste pensie de serviciu. (vezi toată discuția)