Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime in munca

Buna ziua.
Sotia mea are 2 carti de muca,pe prima aproximativ 2 ani iar pe cealalta peste 20 ani.Prima carte nu a fost de gasit timp de 20 ani pina cind ,de curind,am reusit sa o recuperam cu ajutorul unui avocat.
Intrebarea mea este;cum poate fi inscrisa vechimea anterioara in cartea de munca? sau cum se face adaugarea la vechimea in munca a acelei perioade?
Va multumesc anticipat.
Primul carnet de munca anuleaza pe cel de al doilea carnet de munca, conform decretului 92/1976.
Si totusi, cum se poate cumula acesta vechime (de pe ambele carnete de munca)?
Mentionez ca ITM-ul nu a miscat un deget pentru recuperarea primei carti de munca.
- Fie luati adeverinte de vechime in munca de la firmele care se regasesc in primul carnet de munca
- Daca solicita pensie, depune ambele carnete si i se valorifica vechimile din ambele
O singura persoana nu poate detine decat un singur carnet de munca...anularea unui carnet de munca nu a intrat in competenta ITM-ului niciodata...acesta se anula de catre fosta Directe de Munca actualmente AJPIS - agenţia judeţeana pentru plăţi şi inspecţie socială .