Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PROBLEMA : CARTE DE MUNCA DUPLICAT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PROBLEMA : CARTE DE MUNCA DUPLICAT

Buna ziua,
Va deranjez cu o problema pe care nu stiu sa o rezolv. Am angajat un tanar fara carnet de munca caruia dupa o perioada i s-a cumparat carte de munca si a fost deschisa pe societatea noastra. Acum tanarul s-a razgandit si zice ca are carte de munca la fostul angajator. In cazul de fata ce se poate face ? Anulam cartea cumparata de noi ? Care este procedura ?
Multumesc pentru ajutor.:-/
Tinarul sa aduca cartea de munca de la fostul angajator,dumneavoastra trceti datele din ce-a intocmita de dumneavoastra dupa care o anulati. Fiecare persoana are dreptul la un singur carnet de munca.
Multumesc pt.raspuns dar eu as vrea sa stiu intreaga procedura de anulare ? unde se anuleaza? daca se face cerere...
1. Cu un pix cu pasta rosie barati, in diagonala toate paginile si scrieti, tot cu rosu, ANULAT. Fara nici o alta formalitate. Apoi arhivati carnetul de munca la compartimentul de resurse umane, in dosarul de parsonal al salariatului.
2. Tanarul in cauza a mintit cand a declarat, la angajare, ca nu are carnet de munca, deci legea penala il pedepseste pentru fals in declaratii. De aceea, inainte de a anula carnetul de munca, mai luati-i o declaratie olografa in care sa spuna de ce a dat, asa cum dat, prima declaratie. Aceasta pentru ca nu se stie ce poate face mai tarziu.
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Persoana trebuie sa prezinte cele doua carnete de munca la Directia de Munca, Solidaritate Sociala si Familie unde la oficiul juridic va da o declaratie in legatura cu intocmirea celor doua carnete. Unul din ele va fi anulat dar numai de insititutia care aceasta competenta. Functionarul ii va pune in vedere probabil sa dea anunt si in Monitorul Oficial si sa urmareasca data aparitiei anuntului.
Documente necesare pentru eliberarea Dovezii privind aprobarea anularii unui Carnet de Munca:
-prezentarea ambelor carnete de munca spre observare salariatului din cadrul compartimentului;
-cerere pentru eliberarea dovezii privind aprobarea anularii unui carnet de munca.
S-ar putea ca procedurile sa difere de la un judet la altul.......ceea ce n-ar fi o noutate ;)