avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate valicu23

Activitate valicu23

Buna ziua

Situatia este urmatoarea: compania la care lucrez a realizat un proiect la sfarsitul lui 2011 pentru a accesa niste fonduri europene pentru deschiderea unei fabrici de productie in domeniul automotive. Proiectul a fost depus la inceput de 2012 si nu a intrat in lista celor acceptate ci pe o lista de rezerva.
Compania a renuntat la acest proiect si a realizat investitia din fonduri proprii.
Acum, dupa un an jumate, am primit o scrisoare de la minister ca s-a aprobat proiectul si ca sa trimitem in 3 zile o notificare dc vrem sa-l mai realizam. Nu avem cum, nu asta e problema.
Firma de consultanta ne cere comision de succes acum pt ca s-a aprobat si asa e specificat in contract (fara a fi o data anume trecuta sau o perioada de timp)
Intrebarea este dc se poate contesta acest comision de scuces in conditiile in care este mult prea tarziu si dc nu, ne putem indrepta impotriva statului pentru bataia de joc cu care gestioneaza aceste fonduri europene?
In conditiile in care s-a realizat o investitie de 10 milioaneeuro si s-au angajat 100 de oameni chiar nu plateste nimeni pt indolenta si incetineala cu care se misca?

Multumesc
Răspuns la discuția Somaj tehnic sau Concediu?
Este obligatoriu pentru ca nu mai am cand sa le dau concediile pana la sfarsitul anului. Si nu se prevede alta pauza in productie in curand.
Buna ziua,

Situatia este urmatoarea: Intr-o firma cu aprox 100 angajati trebuie sa incetam activitatea 10-14 zile. Am persoane care mai au concediu de odihna de efectuat dar si persoane care nu mai au zile de CO.

Cum procedez? In cazul in care bag pe toata lumea in somaj tehnic, nu voi mai avea timp sa le dau diferenta de zile de CO celor care mai au zile. Daca le dau lor CO si ceilalti vor avea somaj tehnic, cei cu somaj vor fi avantajati (au luat si CO si stau si acasa pe bani). Sa fie in fara plata nu am cum.

Nu stiu deloc ce sa fac... aveti vreun sfat? Multumesc anticipat